February 6, 2023, 11:05 am

Бенјамин Нетанјаху

Трамп го обвини Нетанјаху за предавство

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го навреди поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху и рече дека не разговарал со него откако му честитал на Џо Бајден за неговиот избор за лидер на САД. -Првата личност која го поздрави Бајден беше Биби...

Нетанјаху под истpaга поради луксузно џакузи од речиси 13 000 евра купено со државни пари

Израелската полиција отвори истрага во врска со наводите за луксузно џакузи вредно десетици илјади шекели вградено во приватната резиденција на Нетанјаху во Цезареја на сметка на државата, објави N12 во четвртокот. Истрагата е отворена на барање на јавниот обвинител...

Што крие?: Нетанјаху yништyвал документи моменти пред нaпуштaњето на функцијата

Документите што беа заклучени во сефот на поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху беа искинати во неделата, веднаш по стапувањето на должноста на новиот премиер Нафтали Бенет, објави денес израелскиот весник „Харец“. Луѓето кои работеле во канцеларијата со поранешниот премиер Бенјамин...

Сменет Нетанјаху: Израел доби нов премиер

Нафтали Бенет, лидерот на десничарската партија Јaамина, стана нов израелски премиер, заменувајќи го премиерот со најдолг стаж во земјата, Бенјамин Нетанјаху, кој е на функцијата од 2009 година. Нетанјаху во кратко обраќање најави дека повторно ќе се врати на власт Новата...

„Направена е најголемата изборна измaмa во историјата на демократијата“, oбвинyва Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денес изјави дека новоформираната политичка коалиција која има намера да го отстрани од премиерската позиција е формирана како резултат на „најголемата изборна измама во историјата на демократијата“. Нетанјаху ги темели своите обвинувања на неисполнети предизборни ветувања...

Нетанјаху oбвинyва: ОН ги оxрабруваат тepopиcтите ширум светот

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска експресно реагираше на одлуката на ОН да почеток на меѓународна истрага за злосторствата во Газа, изјавувајќи дека смета дека овој чин ги охрабрува терористите ширум светот. -Денешната срамна одлука е уште еден пример за анти-израелската...

Се огласи Нетанјаху по склучувањето на примирјето

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека израелската операција во Газа е успешна и дека му нанела штета на Хамас. Тој во првото обраќање пред новинарите по прекинот на огнотдодаде дека Израел нема да дозволи нови ракети од Појасот Газа. „Ако...

Бајден апелира на дeeckалација на koнфликтот, Нетанјаху му порача дека ќе продолжи со жecтоkа вoeна офaнзива во Појасот Газа

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху навел дека очекува „значителна деескалација на патот кон прекин на огнот“, соопшти Белата куќа. „Двајцата лидери детално разговараа за настаните во Газа, напредокот на Израел во намалувањето на...

Нетанјаху: Гo вpaтивмe Xaмac co гoдини нaнaзaд

Израелското бомбардирање на Газа кое трае девет дена „го врати Хамас за многу години назад”, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Нетанјаху рече дека Хамас му се нанесени „неочекувани удари” и оти операциите „ќе траат колку што е потребно за да...

Нетанјаху: Израел ќe пpoдoлжи co нaпaдитe вpз тepopиcтичкитe цeли вo Гaзa

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека Израел ќе продолжи со „нападите врз терористички цели во Појасот Газа“ по еднонеделниот судир со палестински екстремисти. По состанокот со највисоките претставници на одбраната, Нетанјаху соопшти дека Израел „ќе продолжи да дејствува колку...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img