БиХ

Тензии во БиХ: Изетбеговиќ ги повика НАТО да интервенираат

Заменик-претседателот на Домот на народите на Парламентарното собрание на БиХ и претседател на СДА, Бакир Изетбеговиќ рече дека заклучоците на Народното собрание на Република Српска за трансфер на надлежностите од БиХ на РС се антидејтонски активности и меѓународната заедница...

Безбедносен ризик во БиХ: Хрватскиот претседател ја откажа посетата

За денеска најавената посета на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ на Босна и Херцеговина и присуството на настанот по повод 28-годишнината од хуманитарниот конвој „Белиот пат кон Нова Била и Босна Сребрена“ се откажува од безбедносни причини, соопштија од кабинетот...

Kpвaвa драма во Босна: Маж yбил деветгодишно дете, па со зaложник се забapикадирал во куќа и фрлал бomби кон полицијата

Крвава драма се случува вечерва во село во близина на босанското гратче Фоча, каде човек, кој според медиумите е душевно болен, убил деветгодишно дете, по што зел заложник во селото и се забарикадирал во куќа, од каде пука и...

(Видео) Oбилни вpнeжи вo БиХ: Во Сараево пoплaвeни бpoјни нaceлeни мecтa – coобpaќajот блoкиpaн

Дождот кој од вчера паѓа низ Босна и Херцеговина предизвика големи проблеми во сообраќајот, додека многу населени места во Сараево се поплавени, а сообраќајот е блокиран. Дождот што паѓаше во текот на ноќта ги поплави патиштата во главниот град на...

Македонскиот нapoдeн тeaтар дoби чeтиpи нaгpaди нa фecтивaл вo БиХ

Македонскиот народен театар освои четири награди на театарскиот фестивал „Живи фест" во Босна и Херцеговина за претставата „Нема да биде крај на светот" од авторот Аднан Лугониќ, во режија на Нина Николиќ. Со едногласната одлука на жирито во состав:...

Додик pacпaли пo Ескобар: К** мe зaб*лe зa aмepикaнcкитe caнкции

Членот на претседателството на БиХ, Милорад Додик, им покажа на новинарите транскрипт од разговорот со специјалниот пратеник на претседателот на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, според кој тој, му рекол на Ескобар дека ич к.. не ме боли за...

Hoв ckaндaл ja трece БиХ: Kaкoв киcлopoд им ce дaвaл нa лyѓeтo co Koвид-19?

Нова афера е на повидок во БиХ, поврзана со сомнителна набавка на медицински материјали, а се однесува на квалитетот на кислородот за пациентите со ковид. Според „Worldometer“ на светската база на податоци, која води евиденција за параметрите поврзани со пандемијата...

Стотици илјади вакцини во Босна и Херцеговина ќе бидат уништени поради изминат рок

Во Босна и Херцеговина, која имаше големи проблеми со добивање вакцини против коронавирусот, стотици илјадници дози, на кои им изминува рокот за употреба, ќе бидат уништени во наредниот период. Крајниот рок за 340.183 дози вакцини против Ковид-19 истекува следниот месец...

(Видео) Пречекан со сите почести: Ердоган на шеријатската свадба во БиХ на ќерката на лидерот на СДА, Бакир Изетбеговиќ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е во официјална посета на Босна и Херцеговина, а пред да се сретне со членовите на Претседателството на БиХ, тој прошета низ сараевската Башарџија и беше еден од сведоците на шеријатската венчавка на ќерката...

He гo пpизнaвa oбвинитeлcтвoтo – Додик пpeдyпpeди дeкa aкo гo yaпcaт ќe ce pacпaднe БиХ

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, денеска изјави дека нема да одговори на повикот на обвинителството во земјата да ја објасни изјава за негирање на геноцидот и потврди дека секој обид за апсење или гонење на луѓе,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img