британија

Франција ќе ја тужи Британија

Франција сака да започне парнична постапка против Обединетото Кралство за да го добие преостанатиот дел од риболовните дозволи по Брегзит на кои таа вели дека има право, рече државниот секретар за европски прашања Клеман Бон во четвртокот за „France...

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Нападната белоруската амбасада во Лондон – Тешко повреден еден дипломат

Белорусија денеска соопшти дека нејзин дипломат е тешко повреден за време на инцидент во амбасадата на земјата во Лондон, кога група луѓе ја оштетиле фасадата на зградата пред физички да нападнат неколку белоруски дипломати. Во соопштението објавено на веб-страницата на...

(Видео) Четири деца загинаа во пожар во Лондон

Четири деца, за кои се верува дека се роднини, загинаа во пожар што вчера верчер избувна во јужен Лондон, соопштуваат локалните власти. Околу 60 пожарникари интервенирале да го изгаснат пожарот кој зафатил куќа во станбената зона. Британскиот комесар за пожари, Енди...

Британија ја предупреди Русија

Британскиот премиер Борис Џонсон го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека секоја дестабилизирачка акција против Украина би била стратешка грешка со значителни последици, соопшти Даунинг стрит. Даунинг стрит рече дека Џонсон „ја нагласи посветеноста на Обединетото Кралство на територијалниот интегритет...

Повторно тензии помеѓу Ирска и Британија

Ирска планира да изрази загриженост до владата на Обединетото Кралство поради плановите да се бара од неирски и небритански државјани да добијат дозвола пред да ја преминат границата меѓу Републиката и Северна Ирска. Според нацрт-законот за националност и граници, граѓаните...

Распоредени британски војски во Полска – ќе ги чуваат границите со Белорусија

Велика Британија испраќа 140 воени инженери во Полска за да и помогнат на земјата да се справи со приливот на илјадници мигранти без документи кои се обидуваат да влезат во ЕУ од Белорусија. Неборбените трупи се очекува да останат во...

Кина: Државите „ќе платат цена“ за бојкотот на зимската олимпијада во Пекинг

Кина упати остри критики за земјите што се приклучија на дипломатскиот бојкот на февруарските Зимски олимписки игри во Пекинг и истакна дека многумина политичари секако не би биле поканети, пренесува ДПА. САД во понеделникот објавија дека ниту еден функционер нема...

Британскиот премиер пријавен во полиција

Пратениците од Лабуристичката партија го пријавиле британскиот премиер Борис Џонсон во полиција бидејќи бил присутен на две забави за време на заклучувањето минатата година. Нил Којл, пратеник од Лабуристичката партија, и пишал на Комесарката на лондонската полиција Кресиди Дик, барајќи...

53.945 новозаразени во Британија – Рекорд по Европското фудбалско првенство

Велика Британија регистрираше 53.945 нови случаи на зараза со коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули, по Европското фудбалско првенство. Последен пат беа пријавени повеќе случаи на 17 јули, кога беа забележани нови 54.674, и тоа шест дена...

Фризeри од Велика Бритнија приjaвувaат aлeргии кај клиeнти што прeлeжaле Koвид-19

Фризери ширум Велика Британија пријавуваат дека некои од нивните клиенти, кои прележале Ковид-19, имаат нови, сериозни алергиски реакции, како што се осип и црвенило на кожата, по боење на косата, и покрај тоа што ја користеле истата боја како...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img