вакцини

Фон дер Лајен: ЕУ нарача 180 милиони вакцини Фајзер адаптирани за Омикрон

Европската унија нарача повеќе од 180 милиони дози од вакцината „Фајзер/Бионтек“, прилагодена за варијантата Омикрон, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Фон дер Лајен рече дека лидерите на ЕУ активирале клаузули во договорите потпишани со производителите на...

Сериозен недостиг на вакцини во Германија – Министерот предупредува

Германија се соочува со сериозен недостиг на вакцина против Ковид-19 во првиот квартал од 2022 година, предупреди во вторникот вечерта германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах, додека новата германска влада се обидува да ја засили својата кампања за засилена...

100 милиони дози вакцини против Ковид-19 досега се дадени во Италија

Италијанската Влада најави нови успеси во кампањата за вакцинација на населението против Ковид-19, откако бројот на инјектирани дози вакцини вчера надмина 100 милиони. Генералот Франческо Паоло Фиглиуоло, задолжен за дистрибуција на вакцината, постигнувањето го оцени како „одличен резултат”. Според пресметките на...

ПРВО ГОЛЕМО ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА

Министерството за здравство ја објави првата голема анализа за процена на ефективност на КОВИД-19 вакцините за спречување на тешка форма на болеста, хоспитализација и смрт на македонската популација. Во првична сеопфатна анализа на ефективноста на КОВИД-19 вакцините во спречување хоспитализација...

Модерна: Вакцините се помалку ефикасни против Омикрон

Производителот на лекови Модерна денеска ги потресе финансиските пазари, откако шефот на компанијата Стефан Бансел предупреди дека вакцините против ковид-19 веројатно нема да бидат толку ефикасни против варијантата омикрон како што беа против Делта. Цената на сурова нафта веќе паднаа...

Вакцините за новиот сој ќе бидат готови за 100 дена, тврди „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот вид – познат како B.1.1.529 – има некои „загрижувачки“ мутации, а раните докази сугерираат дека носи зголемен ризик од реинфекција. Исто...

Британски биолог со загрижувачко тврдење: Вакцините се речиси сигурно помалку ефикасни против новиот вид на коронавирус

Вакцините речиси сигурно ќе бидат помалку ефикасни против новата варијанта на коронавирусот што се шири од Африка, изјави за Би-Би-Си професорот Џејмс Нејсмит, биолог од Универзитетот во Оксфорд. – Тоа е лоша вест, но не е крај на светот, рече...

Во земјава има вкупно 470 илјади вакцини „Фајзер“ и 20 илјади „АстраЗенека“, се очекува и донација од Италија

Предлог-мерките на Комисијата за заразни болести со кои се бара вработените во јавниот сектор на работното место да приложат сертификат за вакцинација, негативен ПЦР тест со важност од 72 часа кој ќе го прават на нивни трошок или сертификат...

Бил Гејтс: Очeкyвaв пoвeќе од вakцинитe

Бил Гејтс, основачот на „Мајкрософт“ и коосновач на хуманитарната фондација Бил и Мелинда Гејтс, смета дека е потребен огромен истражувачки напор, во вредност од десетици милијарди долари, за да се осигура дека светот ќе биде подобро подготвен за следната...

Нajcиpoмaшнитe зeмjи дoбиja caмo 14 отcтo oд вeтeнитe вakцини пpoтив Koвид-19

Во анализата „Доза на реалноста: Како богатите земји и фармацевтските компании ги кршат ветувањата за вакцините“ на Сојузот за народни вакцини се наведува дека до најсиромашните држави доставени се 261 милиони вакцини против Ковид-19, што е само 14 проценти...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img