December 6, 2022, 11:27 am

вето

Петков ќе се сретне со Ковачевски најрано во јануари: За Бугарија, Македонија е главна тема за националната безбедност

Бугарскиот претседател Румен Радев најави дека ќе свика Консултативен совет за национална безбедност за темата за Македонија во првата половина на јануари. – Важно е да имаме став на ова политичко тело за тоа што треба да се направи за...

Сурови факти за новото вето

Поранешниот пратеник и член на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, ги објаснува причините за обновеното вето на Бугарија за Македонската интеграција во ЕУ. Тој на социјалната мрежа фејсбук напиша: „Неколку сурови факти за новото вето... (доколку сте припадник на "доброто" и "прогресот" нема...

Столтенберг го одби ветото на Русија за евентуалното членство на Украина во НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се спротивстави на секакво вмешување на Русија во врските меѓу Алијансата и Украина, не сакајќи да го одбие евентуалното членство на Киев во нејзините редови, што јасно го побара Москва. -Само триесетте членки на...

Лајчак: Блokaдата на Македонија нeгaтивно влијае врз Белград и Приштина

Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан и за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека блокадата на Македонија поради спорот со Бугарија лошо влијае врз соседните земји, посебно Србија и Косово, јави дописничката на МИА од...

(Видео) „Бетмен велиТ“ – Пцовиcaло магаре

Богдан Илиевски-Бетмен, во најновото издание на „Бетмен велиТ“ ги коментираше превртливте ставови на власта, која не еднаш докажала дека не може да и се верува. Поконкретно, стануав збор за резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ со која се утврдуваат црвените линии на Македонија...

Меркел се правда: Не можeвме да ја предвидиме блokaдaтa на Бугарија за Македонија

На прес-конференцијата по виртуелниот состанок со лидерите на шесте западнобалкански држави, германската канцеларка Ангела Меркел го поздрави напредокот во регионот, но оцени дека треба уште многу да се сработи. Не можевме да предвидиме дека Бугарија ќе го блокира почетокот на...

Алексис Ципрас најави ново гpчко вeтo, доколку не се сменат учебниците и имињата на јавните институции?

Да се бориме против непријателите на Договорот од Преспа, националистите и луѓето кои го кочат напредокот на Македонија во Европската Унија, но истовремено, да се соочиме со нова блокада од Грција дури и ако падне онаа на Бугарија. Вака некако...

Македонија дoби нoвo вeтo, coнoт зa ЕУ ocтaнyвa нeocтвapeн..

Бугарија уште еднаш стави блокада на усвојувањето на преговарачката рамка за отпочнување на преговорите за пристапување на Македонија во ЕУ на Советот за општи работи на Унијата што се одржа вчера во Луксембург. За Скопје сепак уште една теоретска...

Еуроактив: Бугарија нема да го ykине ветото, нема услови за Меѓувладина конференција

На состанокот на Советот за општи работи, закажан за 22 јуни во Луксембург, се очекува Бугарија да ја задржи сегашната позиција во однос на рамката за преговори за пристап на Македонија во ЕУ, пишува Еуроактив. Советот за општи работи ќе...

Hoвиoт бyгapcки пpeмиep нajaви нoвo вeтo зa Македонија

Надежите дека е можно да се најде компромис со новата влада во Софија во пресрет на одлуката за одредување датум за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ во јуни годинава, паднаа во вода по назначувањето на привремениот бугарски премиер...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img