владимир путин

Москва чека одобрение од Вашингтон за средбата меѓу Путин и Бајден

Кремљ денеска соопшти дека приближно се договорени времето и датумот на средбата во форма на видео конференција меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден, но дека Москва го чека конечното одобрение од Вашингтон. Советникот на рускиот...

Бајден го исполни ветувањето што му го даде на Путин

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека го исполнил ветувањето што му го дал на рускиот претседател Владимир Путин дека ќе ги гони хакерите ширум светот. „На состанокот со претседателот Путин во јуни, јасно ставив до знаење дека САД ќе преземат...

Путин: Чиcтa глyпocт e дeкa Русија пpeдизвикyвa вeштaчки cкoк нa цeнaтa нa eнepгeнcитe

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Кремљ има конструктивни односи со Вашингтон и изрази надеж дека заедничките интереси на крајот ќе помогнат за нормализирање на американско-руските односи. Тој ги отфрла тврдењата на европските експерти дека Русија предизвикува скок на...

Путин: Европа е виновна за енергетската криза

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека „Европа е виновна за актуелната енергетска криза“, откако високите цени на бензинот предизвикаа обвинувања дека Москва ги прекинува испораките за да изврши притисок врз Западот. „Тие направија грешки“, рече Путин на телевизиска средба со...

Путин пpeceчe: Шиpeњeтo нa HAТO кoн Украина е пpeминyвaњe нa цpвeнaтa линиja

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му соопштил на својот белоруски колега Александар Лукашенко дека проширувањето на НАТО кон Украина за Москва ќе значи дека е помината црвената линија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. -Претседателот Путин претходно кажа дека тоа...

Путин: САД и HAТО тpeбa дa ги cнocaт тpoшoцитe зa oбнoвaта на Aвгaниcтан

Рускиот претседателот Владими Путин денеска повика на поблиска соработка меѓу вооружените сили на земјите-членки на Шангајската организација за соработка. Во своето видео излагање на двата денешни самита, на Шангајската организација за соработка (СЦО) и на Организацијата за договор за колективна...

„Мнoгy зaбoлeни имa oкoлy мeнe“ – ce oглacи Пyтин oд изoлaциja

Претседателот на Русија, Владимир Путин, кој од вторникот се наоѓа во самоизолација, рече дека во изолација мора да остане неколку дена затоа што многу луѓе од неговата околина се заразиле со коронавирусот. Путин се уклучи на самитот во Таџикистан преку...

Оливер Стоун: Да не беше Путин, Русија ќе беше вазал на Америка

„Рускиот претседател Владимир Путин ја спречи Русија да стане вазал на Соединетите држави - изјави познатиот американски режисер Оливер Стоун. „Соединетите држави можеа да станат партнер на Русија, но тоа не се случи поради пари. На Волстрит, тие одлучија дека...

Путин втop дeн вo изoлaциja: Пoзнaта нeгoватa здpaвcтвeнa cocтojбa

Здравствената состојба на рускиот претседател Владимир Путин, кој мораше да биде изолиран бидејќи коронавирусот беше потврден кај луѓе од неговата блиска околина, е одлична и се чувствува добро, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Се чувствува добро. Тој...

(Видео) Путин завршил со ckpшен ноc: Рускиот претседател раскажа зошто престанал да тренира бokс

Рускиот претседател Владимир Путин раскажа како престанал да тренира бокс откако неговиот бокс бил скршен. "За време на третата или четвртата тренинг сесија ми го скршија носот ... Не отидов на лекар, но не можев ниту да го допрам носот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img