September 23, 2023, 7:42 am

владимир путин

Путин открива: Европа го препродава рускиот гас седум пати поскапо

Путин изјави дека Русија постојано ги предупредува европските партнери за опасноста од колапс на системот на долгорочни договори, дека Москва се уште е подготвена да и помогне на Европа во ситуацијата со цените на бензинот, но подвлече дека проблемите...

(Видео) Путин го разгледуваше новото руско opyжје и вoeнa опрема

Рускиот претседател Владимир Путин ја посети изложбата на оружје организирана од Националниот центар за одбранбено управување на Русија во Москва, каде што ги прегледа новите примероци на руска воена опрема и воена командна опрема. Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоиг...

Зеленски: Не дај Боже да влеземе во вojна со Русија

Претседателот на Украина Владимир Зеленски изјави дека не сака конфликт со Русија поради потенцијалниот голем број жртви. „Имаме само еден формат во случај на ескалација од Русија. Сепак, она што го слушам - повеќето земји од ЕУ и од Источното...

Путин открива: Возев такси „за да врзам крај со крај“

Рускиот претседател Владимир Путин откри дека возел такси „за да врзе крај со крај“ по распадот на СССР. Неговите зборови, цитирани од државни медиуми, се од филмот на Канал Еден наречен „Русија. Неодамнешна историја“. Путин откри дека повремено работел како таксист...

Трамп: Неспособноста на Бајден на средбата со Путин ме растажи

Поранешниот американски лидер Доналд Трамп го критикуваше актуелниот американски претседател Џозеф Бајден за начинот на кој разговарал со рускиот претседател Владимир Путин преку видео врска. „Го гледав пред некој ден со Путин. И бев многу тажен“, рече Трамп на собирот...

Путин пpeдупредува: Распадот на Русија би бил многу пokpвав отколку оној на Југославија

Во случај на распад на Русија, последиците би биле многу подраматични и покрвави отколку во поранешна Југославија, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин во интервју емитувано на ТВ каналот „Русија-1“. Дефинитивно може да се каже дека би се чувствувале многу...

Путин потсети: И Елцин го тапкаа по рамо, а потоа се случи Југославија

Рускиот претседател Владимир Путин кажа кои методи се обиделе да ги користат другите земји за да влијаат на Русија во средината на 1990-тите. Тој нагласи дека тие акции ги прекинал на почетокот на 2000-тите. „Видете, во средината на 1990-тите -...

Путин објасни кои ќе бидат поcледиците од членството на Украина во НАТО

Проширувањето на НАТО на исток на сметка на Украина е едно од најважните безбедносни прашања за Русија од стратешка перспектива, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Постојано зборуваме за тоа, јавно, ги предупредуваме нашите партнери дека тоа е неприфатливо за нас....

Кремљ објави што ќе предложи Путин на денешната средба со Бајден

Рускиот претседател Владимир Путин планира на состанокот со американскиот претседател да предложи взаемни безбедносни гаранции, изјави портпаролот на Кремљ, нагласувајќи дека главна тема на разговор ќе биде безбедноста на Русија и НАТО. Путин неодамна го повика НАТО да престане да...

Путин изрази надеж дека СЗО наскоро ќе ја одобри Спутник В

Рускиот претседател Владимир Путин изрази надеж дека Светската здравствена организација (СЗО) наскоро ќе ја одобри вакцината против коронавирусот Спутник В, велејќи дека овој потег е суштински за зголемување на глобалните резерви. Во разговор со претседателот на Меѓународната федерација на Црвениот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img