грција

Во Грција од денеска стапија на сила новите мерки – задолжително маска и на отворено

Маската од денеска одново се воведува и за надворешните простори во Грција, па така, задолжителна е и на затворено и на отворено, а за прекршување на мерката предвидена е казна од 300 евра. Од шест часот утрово, во Грција стапија...

Од утре нови мерки во Грција: Силна препорака посетителите да се тестираат два пати по пристигнувањето

Силна препорака туристите да се тестираат на вториот и четвртиот ден по пристигнувањето; задолжителна маска и на отворено и на затворено; задолжителна двојна маска или КН95 во супермаркетите и јавниот превоз; откажување на сите јавни собири за празниците; силна...

Бесплатни домашни ковид тестови за празниците во Грција за сите граѓани

Препораката за воведување задолжителен рапид тест за влез во затворените простори за забава во Грција, кои работат само со вакцинирани, ја отфрлил грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и најави по два бесплатни селф тестови, односно тестови за домашна употреба за...

Турција: ЕУ да го напушти стратегиското слепило – Намeсто принципи и вредности, унијата се пазари

Турција денеска изјави дека изминатите одлуки усвоени од Европската Унија (ЕУ) на Советот за општи работи на Блокот уште еднаш покажаа дека ЕУ не пристапува кон проширувањето стратешки, туку со пристап базиран на солидарноста на членството, јавува Агенција Анадолија. „Деловите...

Се вакцинираше единствената жителка на малиот грчки остров Кинарос

Мобилна единица на Националната организација за јавно здравје на Грција и покрај силниот ветер стигнала на малиот, оддалечен грчки остров Кинарос за да ја вакцинира единствената жителка на островот, 76- годишната Ирини Кацотурхи, јави дописничката на МИА од Атина. Градоначалникот...

Грција ги зaостри мерките за влез во земјата, воведен задолжителен негативен ПЦР за сите странски државјани

Негативен ПЦР тест направен 48 часа пред патувањето ќе биде задолжителен за патниците од сите земји кои пристигнуваат во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството за здравство на Грција соопштија дека одлуката е во рамките на напорите...

Од денеска нови мерки во Грција – промени во сертификатите за вакцинација и прележан Ковид-19

Забрана за влез во затворени простори за лицата над 60 години кои не примиле трета доза, а поминале седум месеци од вакцинацијата и намалување на три од шест месеци на важноста на потврдата за прележан Ковид-19, се новите мерки...

Група лица „уапсиле“ директор на грчко средно училиште поради спроведувањето на мерките против Ковид-19

Група граѓани кои самите се нарекуваат „Заштитници на Уставот“, а се против мерките за заштита од Ковид-19, против вакцината и генерално го негираат постоењето на пандемијата, утрово предизвикале инцидент во средно училиште во грчкиот град Егинио, во областа Пиерија,...

Грција ја намалува важноста на потврдата за прележан Ковид-19

По препорака на надлежната комисија на епидемиолози во Министерството за здравство на Грција, важноста на потврдата за прележан Ковид-19 во земјата, се намалува од 180 на 90 дена, јави дописничката на МИА од Атина. Конкретниот амандман веќе е доставен во...

САД одби да даде виза на грчки пратеник

Високиот комесар за меѓународни работи, Жозеф Борел, беше повикан да интервенира откако САД му одбија виза на грчкиот европратеник. Левичарската група од ЕУ во Европа побара од највисокиот дипломат на ЕУ, Жозеф Борел да интервенира во случајот на грчкиот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img