October 6, 2022, 2:59 am

дипломатија

(Видео) Пендаровски се сретна со Ескобар – Очекува скорешен почеток на пристапните преговори за членство во ЕУ

Претседателот Пендаровски се сретна со американскиот заменик помошник државен секретар, Габриел Ескобар. Соопштението од кабинетот на Претседателот го пренесуваме во целост: „Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави. На средбата беа разменети мислења...

Ескобар пристигна во Скопје

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, пристигна во Скопје, а се очекува да оствари средби со претседателот Пендаровски, како и со други високи Македонски функционери. -Го поздравуваме пристигнувањето на специјалниот претставник за Западниот Балкан, Габриел Ескобар, во...

Уапсени тројца агенти на украинската тајна служба

На конференцијата за европска безбедност во Шведска, Лавров ја презентираше идејата за нов европски безбедносен пакт за да се обиде да го спречи НАТО да се прошири понатаму на исток. Американскиот државен секретар Антони Блинкен предупреди на „сериозни последици“ доколку...

ЕУ најавува неколку милијарди евра за спротиставување на кинескиот „Појас и Пат“

Извори за ББЦ велат дека ЕУ ќе изложи конкретни идеи за дигитални, транспортни, климатски и енергетски шеми, претпоставувајќи дека е спротиставување на кинеската иницијатива „Појас и Пат“. Тоа се смета како дел од напорите на Западот да се спротивстави на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img