дипломатија

Франција ќе ја тужи Британија

Франција сака да започне парнична постапка против Обединетото Кралство за да го добие преостанатиот дел од риболовните дозволи по Брегзит на кои таа вели дека има право, рече државниот секретар за европски прашања Клеман Бон во четвртокот за „France...

Новата „ладна војна“ продолжува: Кина возврати со санкции спрема САД

Кина во вторникот објави санкции за четворица членови на Комисијата за меѓународна верска слобода на американската влада како одмазда за казните наметнати на кинески официјални лица поради поплаки за злоупотреби во северозападниот регион Ксинџијанг во земјата. Санкциите „додевка“ ја зголемуваат...

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Нападната белоруската амбасада во Лондон – Тешко повреден еден дипломат

Белорусија денеска соопшти дека нејзин дипломат е тешко повреден за време на инцидент во амбасадата на земјата во Лондон, кога група луѓе ја оштетиле фасадата на зградата пред физички да нападнат неколку белоруски дипломати. Во соопштението објавено на веб-страницата на...

Русија чека одговор од НАТО

Русија не доби никаков суштински одговор на нејзиниот предлог за безбедносни гаранции, рече денес портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, јавува Агенција Анадолија. Ги слушнавме зборовите повикувајќи се на различни извори во врска со подготвеноста да се дискутира , и ова...

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во работна посета на Скопје

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, утре ќе го пречека министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, кој ќе престојува во еднодневна работна посета на нашата земја. Како што информираат од Министерството за надворешни работи, во фокус...

Приштина се закани на Белград: Ќе следи целосен реципроцитет

Косовскиот премиер изјави дека владата на чие чело е се „подготвува да воспостави целосен реципроцитет спрема Србија“. Додаде и дека „не може да се направи сè одеднаш“. Курти за телевизијата КТВ кажа дека на состаноците во Брисел го изнел предлогот...

Британија ја предупреди Русија

Британскиот премиер Борис Џонсон го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека секоја дестабилизирачка акција против Украина би била стратешка грешка со значителни последици, соопшти Даунинг стрит. Даунинг стрит рече дека Џонсон „ја нагласи посветеноста на Обединетото Кралство на територијалниот интегритет...

Германија ја предупреди Русија

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок во вторникот разговараше со нејзиниот руски колега Сергеј Лавров, порачувајќи му дека „територијалниот интегритет на Украина не смее да биде нарушен“. Министерството за надворешни работи на Твитер објави дека двајцата врвни дипломати телефонски...

Европскиот проект е во опасност – Претседателот на судот на ЕУ предупредува

Претседателот на Европскиот суд на правдата, Коен Ленаертс, не се сомнева дека предизвиците поради владеењето на правото може да го потопи проектот за обединета Европа. Брегзит, изненадувачките одлуки на германскиот суд и демократското назадување во Полска и Унгарија го ставија...

Парамилитарни формации поврзани со Русија под санкции на ЕУ

Министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделникот одлучија да воведат санкции за рускиот приватен воен изведувач Вагнер, како и за осум поединци и три ентитети поврзани со групата. - Пишува ПОЛИТИКО Санкциите вклучуваат забрани за патување и замрзнување на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img