ДУИ

НАЈЧЕВСКА: Време е за стручна – експертска влада без партиски кадри

Време е за стручна – експертска влада без партиски кадри, барем четири години за да застане државата на здрави нозе, смета професорката Мирјана Најчевска. Ова го напиша Најчевска на својот профил на фејсбук, откако  беше донесен Законот за јазиците во...

СТРАНЦИТЕ ГИ ДИСЦИПЛИНИРААТ ДУИ: Го искарале Османи за Законот за јазици и за нападот на полицајката

Претставници на странска амбасада вчера се сретнале со високи функционери на ДУИ во Секретаријатот за европски прашања, објави Макфакс. Според „Макфакс“ средбата била неофицијална и прилично тајна и на истата присуствувале вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, и вицепремиерот за...

МУХАМЕДИ ЗА НОВАТА ВЛАСТ: Владата ќе биде нефункционална и нема да трае повеќе од шест месеци

Клучна партија во новата влада ќе биде „Алијансата за Албанците“. Без нејзините тројца пратеници ништо нема да значат 49. пратеници на СДСМ и десетте на ДУИ, додава Мухамеди. Чуден е односот на албанските партии откако Зоран Заев го доби мандатот...

БЕСА СО УСЛОВ ДО ЗАЕВ: Редефинирање на државата како услов за коалиција

Движењето БЕСА преку својот претставник Амир Елези му порача на Зоран Заев дека редефинирањето на Македонија е услов партијата да влезе во коалиција со СДСМ. -Политичкиот момент е дека ние се уште немаме мандатар. Да почекаме претседателот на државата да...

МАНДАТОТ НЕ ИЗВЕСЕН: Заев и Ахмети делат ресори

Во очекување дали претседателот на државата Ѓорге Иванов ќе го даде мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, партиите веќе се позиционираат за преговорите за распределба на владиниот колач. Официјално, преговорите за поделба на ресорите и кадровските решенија за новиот...

НА ВЛАДО БУЧКОВСКИ, АЛИ АХМЕТИ И МУСА ЏАФЕРИ НА ТРИ НАВРАТИ ИМ БИЛЕ ИСПЛАТЕНИ ПО 2,5 МИЛИОНИ ЕВРА МИТО: Поранешните директори на „Телеком“...

Двајца поранешни директори на „Маѓар телеком“, Елек Штрауб и Андраш Балог, се согласиле да платат парични казни и прифатиле забрана за вршење дејност за да се запре случајот против нив во њујоршкиот суд во кој се обвинети дека потплатиле...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img