ДУИ

ДУИ го добива министерството за одбрана

Министерот за правда Бојан Маричиќ ќе биде нов вицепремиер за евроинтеграции на местото на Никола Димитров, за кого ќе нема место во новата влада, а Маричиќ ќе остане на функцијата секретар во СДСМ, дознава 24 ИНФО од партиски извори. Вицепремиерот...

Алтернатива го објави изборот на министри, ДУИ не ги менува кадрите, а СДСМ најавува големи промени

По неуспешната интерпелација и неприфатена оставка по трагедијата во тетовската болница, Венко Филипче сепак го напушта Министерството за здравство. По коалицискиот договор Заев – Гаши, еден од најважните сектори во екот на ковид пандемијата го презема Беким Сали –...

Мицкоски по средбата со Ахмети: Треба да престанеме со коленичење кон Бугарија

На средбата со Али Ахмети генерално разговаравме на две теми, еден час траеше средбата. Првата тема беше спорот со нашиот источен сосед каде ги повторив нашите тези, принципиелниот став да се почитува резолуцијата усвоена од парламентот. Изразив загриженост од...

ДУИ одлучува: Од ДУИ зависи дали ќе има предвремени избори

ВМРО-ДПМНЕ бара избори, на Левица и одговара да има, а доколку ДУИ одлучи да има, тогаш предвремени парламентарни избори ќе се случат, вели аналитичарот Газменд Ајдини додавајќи дека математиката е проста и јасна. Според бројот на пратеници, ДУИ е...

Меџити не ја кажува вистината, еве што се разговарало на состанокот Мицкоски-Ахмети

Ништо од она што го соопшти Изет Меџити не било тема на разговор на состанокот помеѓу Ахмети и Мицкоски, дознава Инфомакс од добро упатени извори. Според информациите на Инфомакс, средбата била договорена на барање на лидерот на ДУИ Али Ахмети...

Го нaпуштаат бродот што тонe: Тројца членови на ДУИ преминуваат во новото мнозинство на Владата

Политичката ситуација во Македонија станува интересна. Со создавањето на новото парламентарно мнозинство кое ќе ја разреши Владата на Заев доколку до понеделник не поднесе оставка, започнаа психолошките игри. Владејачките партии прават напори да нема промена на бројките и структурата...

ДУИ: Ние сме апсолутни победници на изборите

Од партијата потсетуваат дека нивните кандидати во првиот круг победија во три општини – Липково, Сарај и Пласница, додека во вториот круг во Арачиново, Чаир, Струга, Кичево, Боговиње, Теарце и Долнени Демократската Унија за интеграција денеска оцени дека вториот круг...

Ова е кpајот на СДСМ: Освоија помалку општини и од ДУИ

ВМРО-ДПМНЕ освои 20 општини, СДСМ 7, ДУИ 9 а АА 2. Заедно со општините од првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ ќе управува во 42 општини, СДСМ во 16, ДУИ во 12, АА во 1, ГРОМ во 1, БЕСА во 1,...

Касами: Еднаш засекогаш да ги победиме ДУИ во локалната власт, па да ги тргнеме и од центрлна власт

На последниот ден од политичката кампања за локалните избори, кандидатот за градоначалник на Тетово и лидер на Беса, Биљал Касами ги повика граѓаните да гласаат за промени, зошто, како што вели, доста е од ова пропаднато раководство. -Ги повикуваме сите...

Арифи: Ќе се бориме затоа што Тетово е нашиот голем историски идеал, тоа е нашата европска иднина

Кандидатката за градоначалник на Тетово Теута Арифи заедно со раководството на нејзината партија ДУИ одржа завршен митинг на градскиот плоштад во пресрет на вториот круг од локалните избори в недела. Претставувајќи ја програмата Теута Арифи посочи дека Тетово не...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img