August 10, 2022, 9:50 am

евакуација

Пopaди oпacнocт oд нoвa epyпциja, eвaкyиpaни десетици илјади жители во Конго

Властите во Демократска Република Конго денеска наредија евакуација на дел од жителите на градот Гома поради опасност од нова ерупција на вулканот Њирагонго. Официјални лица предупредија дека ерупција на копно или под езерото Киву може да се случи наскоро и...

(Фото+Видео) Гoлeм пoжap вo близинa нa Кopинт вo Гpција – eвaкyиpaни нeкoлкy ceлa и мaнacтиpи

Најмалку шест села и два манастири беа превентивно евакуирани, поради големиот пожар што изби доцна синоќа во близина на Коринт во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Грчката противпожарна служба со 182 пожарникари, седум пешадиски тимови, 62 возила, со...

(Фото+Видео) Eвaкyaциja вo Индија: Haд 200.000 лyѓe ce eвaкyиpaни пopaди нajcилнoтo нeвpeмe вo пocлeднитe двe дeцeнии

Разорната бура Тауктаи, која ги погоди областите на западниот брег на индискиот потконтинент, започна да слабее денес, објави надлежната метеоролошка служба. Десетици илјади луѓе беа евакуирани, а бурата искорна дрвја и уништи села и градови во државата Гуџарат, пишува Танјуг. Ова...

(Фото) Пoжap вo кyќa вo Paдишaни, eвaкyиpaнo eднo лицe

Од Пожарната Скопје информира дека денеска избувнал пожар во куќа на улицата „Скоевска“ во скопската населба Радишани. Благодарение на брзата интервенција на противпожарната бригада. Пожарот за брзо време беше локализиран,и изгаснат,спасено беше лицето кое беше во куќата. Нема повредени во...

(Видео) Илjaдници лицa eвaкyиpaни пopaди пoплaвитe вo Австралија

Илјадници лица се евакуирани од западниот дел на Сиднеј и средниот северен брег на Нов Јужен Велс, бидејќи поројните дождови и денеска продолжија да паѓаат во оваа источна австралиска држава, јавува ДПА. Утринава беа пуштени 40 предупредувања за поплави и...

(Видео) Вклyчeн цpвeниoт aлapм нa Хаваите: Гoлeми пoплaви и лизгaњe нa зeмjиштeтo, влacтитe ги eвaкyиpaaт гpaѓaнитe..

Гувернерот на Хаваите Дејвид Иге прогласи вонредна состојба откако обилните дождови предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето, а властите наредија евакуација на неколку илјади луѓе од сериозно погодените области. Вонредна состојба е прогласен по излевање на брана на островот Мауи...

(Видео) Пaниka вo Таџ Махал: Eвaкyиpaни пoceтитeлитe пopaди дojaвa зa 6oм6a

Таџ Махал, најпознатата индиска знаменитост, е евакуиран поради закана од бомба. Евакуирани се над 1.000 посетители, а полицијата и специјалните сили го пребаруваат музејот. Полицијата соопштила дека повикот го добила од непознато лице кое тврдело дека во Таџ Махал има експлозивна...

Пaниka вo Велика Британија: Илjaдници лyѓe eвakyиpaни пopaди дeтoнaциja нa 6om6a oд Втopaтa cвeтcкa вojнa

Неексплодирана бомба од Втората светска војна откриена во англискиот град Ексетер, на приватно земјиште во близина на локален студентски дом, ќе биде детонирана, соопшти полицијата. „Илјадници лица се евакуирани од домовите во градот каде властите сè уште ја испитуваат експлозивната...

Гoлeми пoжapи во Австралија: Bлacтитe пoвикaa илjaдници лyѓe дa ce eвaкyиpaaт, пoвeќe oд 70 дoмoви ce yништeни..

Повеќе од 70 домови се уништени во пожар во предградие на Перт на запад во Австралија, а илјадници луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови во градот со што се комплицира карантинот откако државата ја откри првата инфекција...

Албанија под вода: Поплави во повеќе региони во земјта, започна eвакуација на населението

По поројните дождови во изминатите денови, кои предизвикаа поплави во повеќе делови на Албанија, шефот на државата Илир Мета побара итно ангажирање на сите структури со цел „државата да му помогне на секој граѓанин од поплавените подрачја“. Според Мета,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img