Европска унија

Груби: Решение на спopoт со Бугарија најдоцна до Март

Потпретседателот на Владата, Артан Груби, верува дека е можно Бугарија да биде подготвена да даде „зелено светло“ за пристапувањето на земјата во ЕУ, сугерирајќи дека ветото може да биде отстрането. Бугарија одби да и дозволи на Македонија да напредува кон...

Нов шок на патот кон ЕУ: Бугарија согласна Албанија да го продолжи интегративниот пат без Македонија

Албанскиот Претседател Илир Мета го поздрави предлогот на Бугарија да се раздвои патот на Албанија и Северна Македонија за пристап во ЕУ, што ќе и овозможи на Албанија да напредува. Патот на Албанија кон ЕУ е поврзан со Македонија. Ова...

Голема полициска акција откри 250 лажни зелени сертификати во Бугарија

Во голема операција што резултираше со рација во два центри за вакцинација, апсење на тројца лекари и еден стоматолог, полицијата откри 250 лица на кои им била издадена зелена карта за COVID-19 и покрај тоа што не биле вакцинирани. Обвинителот...

ЕУ најавува неколку милијарди евра за спротиставување на кинескиот „Појас и Пат“

Извори за ББЦ велат дека ЕУ ќе изложи конкретни идеи за дигитални, транспортни, климатски и енергетски шеми, претпоставувајќи дека е спротиставување на кинеската иницијатива „Појас и Пат“. Тоа се смета како дел од напорите на Западот да се спротивстави на...

Пендаровски: Граѓаните се прашуваат дали постои друго алтернативно решение наместо ЕУ?

Сѐ додека не напредуваме кон ЕУ, понационалистичките сили освојуваат терен, ова е проблем. Кога преговараш со ЕУ, политичката дискусија е во оваа рамка, постои пат, а во спротивно доаѓаат странски влијанија и тогаш сите почнуваат да се прашуваат „можеби...

Пендаровски: Евpoпcкaта Унија ce движи вo cпpoтивнa нacoкa

Се додека не напредуваме кон ЕУ, понационалистичките сили освојуваат терен, ова е проблем. Кога преговараш со ЕУ, политичката дискусија е во оваа рамка, постои пат, а во спротивно доаѓаат странски влијанија и тогаш сите почнуваат да се прашуваат „можеби...

ЕУ го забранува титаниум диоксидот кој се користи во прехрамбената индустрија

Титаниум диоксидот кој се користи како пигмент во прехранбената индустрија ќе биде забранет во Европската унија од 2022, најави Европската Комисија. Оваа супстанца се користи во разни производи како мастики за џвакање, супи и печива како за да им се...

Притиcok од Словенија во Брисел: Западен Балкан да влезе во ЕУ до 2030 година!

Блокот е поделен околу потребата за ширење и брзината со која треба да се примаат нациите, пишува Фајненшл тајмс. Словенија, актуелниот претседавач на ЕУ, предложи Унијата да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на деценијата, а тоа го...

Да не дозволиме да бидеме црните овци во Европа, предупредува главниот бугарски здравствен инспектот

„Ако продолжиме да бидеме „идиотите“ од Европа, ќе нанесеме страшен удар врз нашата економија и туризам“, рече главниот здравствен инспектор Ангел Кунчев, кој предлага рестриктивни мерки против СОВИД-19 во земјата, пренесува Еуроактив. Одлуката за воведување на мерките лежи во рацете...

Борел: Русија caкa дa не’ пoдeли, нe им e гpижa зa Евpoпcкaта Униja

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки, и оценува дека на тоа треба да се одговори со единство. „Русија сака да разговара со земјите-членки поединечно, и само...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...
- Advertisement -spot_img