Европска унија

САД одби да даде виза на грчки пратеник

Високиот комесар за меѓународни работи, Жозеф Борел, беше повикан да интервенира откако САД му одбија виза на грчкиот европратеник. Левичарската група од ЕУ во Европа побара од највисокиот дипломат на ЕУ, Жозеф Борел да интервенира во случајот на грчкиот...

ЕУ бара да се забpaни зборот „Божиќ“ во име на еднаквоста и инклузивната комуникација

„Зборот „Божиќ“ не треба да се користи во ниту еден контекст. Не сите ги слават христијанските празници. Таквите реченици можат да бидат стресни, па затоа треба да кажете „време на одмор“. Ова се само дел од препораките од документот, односно...

Европјаните повторно се враќаат во Авганистан

Неколку европски земји, вклучително и Франција, размислуваат за отворање заедничка дипломатска мисија во Авганистан, изјави во саботата францускиот претседател Емануел Макрон, според извештајот објавен на Ројтерс. „Размислуваме за организација меѓу неколку европски земји… заедничка локација за неколку Европејци, што ќе...

Орбан појаснува: Со Германија се скаравме поради мигрантите

Унгарскиот премиер Виктор Орбан напиша дека обновувањето на соработката меѓу европските влади ќе бара „натчовечки напори“ откако германската канцеларка Ангела Меркел ќе се пензионира. „Едно е сигурно: ерата на двосмисленост, скришум политика и лебдеење заврши со Меркел“, напиша Орбан, додавајќи:...

ЕУ економски се вооружува – Од утре со нови геополитички способности

Брисел во среда ќе се обиде да ја зголеми геополитичката тежина на ЕУ со предлагање на ново политичко оружје што ќе и овозможи полесно да воведува санкции врз економските ривали како Кина - па дури и САД. Иако формата на...

За што се подготвува ЕУ? – Рекордни 198 милијарди во воени цели

Земјите членки на Европската унија потрошиле рекордни 198 милијарди евра за одбрана во 2020 година и покрај влијанието на СОВИД-19 врз глобалната економија, стои во извештајот објавен во понеделникот од агенцијата за одбрана на унијата, додека европските трошоци за...

Патрушев: Хрватска е еден од главните партнери на Русија во ЕУ

Хрватска е еден од „фундаменталните партнери на Русија во ЕУ“, изјави Дмитриј Патрушев по десеттата меѓувладина хрватско-руска комисија за економска, научна и техничка соработка. Дмитриј Патрушев е син на Николај Патрушев, секретар на Советот за безбедност на Русија и...

Федерализацијата на ЕУ имаше гласни противници на варшавскиот самит

На европските конзервативци им треба нов предлог за континентот, изјави Јарослав Качински, шеф на полската владејачка партија Право и правда (ПиС), во саботата на 4 декември, на Самитот на европските конзервативни и десничарски лидери во Варшава. Качински, исто така,...

Ветото останува – Радев го известил Макрон и Германија дека историските прашања мора да се решат

Бугарија не се откажува од историските тврдења за Македонија кои и натаму претставуваат услов за отстранување на ветото, што се забележува и според настапот на бугарскиот претседател Румен Радев при вчерашните средби со францускиот и германскиот колега, Емануел Макрон...

ЕУ молчи за грчката репресија врз слободата на говор

Во услови на континуиран молк од Европската комисија, меѓународната организација за слобода на медиумите, Репортери без граници побара од извршната власт на ЕУ и од Европскиот парламент „строго да го осудат“ новиот грчки закон за клевета како „напад врз...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...
- Advertisement -spot_img