Европска унија

Косово ќе поднесе барање за влез во Евpопската унија

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска најави дека Косово следната година ќе поднесе барање за членство во Европската унија. -Оваа година, согласно внатрешните реформи во реализацијата на перспективата за членство во ЕУ, најавуваме дека следната година Косово ќе поднесе барање...

Тензии во БиХ: Изетбеговиќ ги повика НАТО да интервенираат

Заменик-претседателот на Домот на народите на Парламентарното собрание на БиХ и претседател на СДА, Бакир Изетбеговиќ рече дека заклучоците на Народното собрание на Република Српска за трансфер на надлежностите од БиХ на РС се антидејтонски активности и меѓународната заедница...

Франција ќе ја тужи Британија

Франција сака да започне парнична постапка против Обединетото Кралство за да го добие преостанатиот дел од риболовните дозволи по Брегзит на кои таа вели дека има право, рече државниот секретар за европски прашања Клеман Бон во четвртокот за „France...

Милошевски: Ќе ја стиснеа Бугарија ако сакаа ние да влеземе во Европска унија

Милош Милошевски, новинар и аналитичар во Инфомакс, во гостувањето во емисијата „Јади бурек“ ја коментираше евроинтеграцијата на Македонија, која никако да дојде до завршна фаза. Милошевски потсети на изјавата на др. Несторович, кој Западен Балкан и земјите од Европа...

ИНФЛАЦИСКИ СКОК во ЕУ – Во ноември просекот бил 5,2 проценти

Годишната стапка на инфлација во 27-члениот блок во ноември достигна 5,2 отсто, додека во октомври изнесуваше 4,1 отсто, јавува Агенција Анадолија. Една година претходно, стапката на инфлација во Европската Унија изнесуваше минус 0,2 отсто, покажуваат податоците на статистичкиот завод Евростат. Во...

Азербејџан предаде уште 10 ерменски воени заробеници

Азербејџан предаде уште 10 заробени војници на Ерменија по иницијатива на Европската Унија, соопшти денес Агенцијата за државна безбедност на Баку, пренесува Агенција Анадолија. Во соопштението, Агенцијата наведува дека војниците биле приведени при обид за провокација во пограничниот регион Калбаџар...

Турција: ЕУ да го напушти стратегиското слепило – Намeсто принципи и вредности, унијата се пазари

Турција денеска изјави дека изминатите одлуки усвоени од Европската Унија (ЕУ) на Советот за општи работи на Блокот уште еднаш покажаа дека ЕУ не пристапува кон проширувањето стратешки, туку со пристап базиран на солидарноста на членството, јавува Агенција Анадолија. „Деловите...

Најголемиот успех во европската интеграција – 12 години визна либерализација со ЕУ

Поранешниот македонски амбасадор во САД, Васко Наумовски, на фејсбук потсети за годишнината од визната либерализација со ЕУ. „Пред 12 години, на 19.12.2009 год., стапи на сила одлуката на Советот на ЕУ за визна либерализација, со што македонските граѓани почнаа да...

Најсиромашните држави во Европската Унија

Од земјите членки на Европската Унија најлош стандард има соседна Бугарија, додека пак во Хрватска е приближно една третина понизок од просекот во Европската унија. Ова го покажа денеска објавениот извештај на Евростат за минатата 2020та година. Евростат го...

УЛТИМАТУМ – Радев од Брисел: Бугарите мора да влезат во македонскиот Устав

Претседателот на Бугарија Румен Радев за време на престојот во Брисел за европското електронско издание Еуроактив изјави дека Република Македонија мора да го промени својот Устав. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Радев ова би бил...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img