ерменија

Азербејџан предаде уште 10 ерменски воени заробеници

Азербејџан предаде уште 10 заробени војници на Ерменија по иницијатива на Европската Унија, соопшти денес Агенцијата за државна безбедност на Баку, пренесува Агенција Анадолија. Во соопштението, Агенцијата наведува дека војниците биле приведени при обид за провокација во пограничниот регион Калбаџар...

Запознајте ja epмeнcкaтa мaфиja – eвe кoja e нивнaтa cпeциjaлнocт

Една од најопасните мафии која произлезе од поранешниот Советски сојуз е ереманската.Киднапирање, перење на пари, оружје, и шверц на цигари се нивна „специјалност“. Во Европа се најактивни во Шпанија и Франција каде и живее голем број ерменско малцинство.Но во последно...

(Видео) Гoлeма тепaчкa во пaрлaмeнтoт во Ермeниjа

Во парламентот на Ерменија денеска дојде до голема тепачка. Имено, вербалниот судир помеѓу пратеничката на опозициската фракција „Имам чест“ на Ана Мкртчијан и премиерот Никола Пашињан се претвори во физичка пресметка со претставниците на владејачката партија. Претседателот на Собранието Ален Симонџан...

Hoвa вojнa нa пoвидoк? – Epмeниja мy ce зakaнyвa нa Азepбejџaн

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека не ја исклучува можноста за употреба на сила ако азербејџанските сили не ја напуштат ерменската територија во разумен рок. – Во случај на недостиг на мирно решение во разумен рок, ако азербејџанските сили не се вратат...

Турција мy oдгoвopи нa Бајден: „Никoj нeмa дa нe yчи иcтopиja“

Министерството за надворешни работи на Турција остро одговори на најавата дека Соединетите држави и претседателот Џо Бајден ќе ги признаат злосторствата врз Ерменците за време на Отоманската империја како геноцид. „Ние целосно ја отфрламе изјавата на претседателот на Соединетите држави...

Тензијата трае во Ерменија – Ќе се преговара само за оставка на премиерот

Опозициското движење на Ерменија за спас на татковината, кое ја блокираше авенијата Баграмјан во близина на зградата на парламентот, е подготвено да се состане со премиерот Никола Пашинјан, само за да разговара за неговата оставка, изјави за медиумите лидерот...

Тензија во Ерменија – Началникот и цел генералштаб побаралe оставка на Пашинијан

Премиерот Никола Пашинијан го смени началникот на Генералштабот на вооружените сили, генерал полковник Оник Гаспаријан, кој заедно со 40 високи офицери побара оставка. „Денес донесов одлука да го сменам началникот на Генералштабот и неговиот прв заменик. Министерот за одбрана веќе...

Пpoтecти нa пpoтивницитe и пpивpзaницитe нa epмeнcкиoт пpeмиep Никола Пашињан

И противниците и приврзаниците на ерменскиот премиер Никола Пашињан се собраа денеска на протест, во момент кога земјата им оддава почит на илјадниците убиени во борбите со Азербејџан за регионот Нагорно-Карабах, област во соседната земја со мнозинство Ерменци. Критичарите побараа...

Epмeниja и Aзepбejџaн пoчнaa paзмeнa нa зapoбeници

Азербејџан и Ерменија започнаа со размена на затвореници, соопшти денеска азербејџанската државна комисија за воени затвореници и исчезнати лица. „Како резултат на преговорите во присуство на меѓународни организации и под надзор на руските мировници, беше постигнат договор за размена на...

Русија испрати дополнителни 188 вojници во Ерменија

Русија распореди уште 188 војници во Ерменија со цел да ги засили своите погранични стражи во оваа земја. Распордувањето е направено на барање на официјален Ереван, а со цел да се зачува мирот во регионот Нагорно Карабах, му реферираше денеска...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img