забрана

Свлечиште на патот кај село Косоврасти, забрана за тешки товарни возила

Патниот правец Маврово – Дебар кај село Косоврасти изутрина од 06:30 часот сообраќајот е дозволен само за лесни возила кој се одвива по девијација. Забрана за сообраќај важи само за тешки товарни возила. Патот беше затворен за сообраќај во двата...

Забрана за камиони на патот Тетово-Попова Шапка и Крак Маврово-Жировница

Забрана за тешки товарни возила утрово има на патниот правец Крак Маврово – Жировница, патниот правец Тетово – Попова Шапка, каде дополнително забраната важи за камиони и автобуси, а за останатите е задолжителна употребата на зимска опрема, информираат од...

Се зголемува бројот на забрани на повеќе патни правци – утрово доколку тргнувате на пат ова мора да го имате на ум

Автомото Сојузот на Македонија информира дека поради обилни врнежи од снег, забрани за сообраќај на тешки моторни возила има на следниве патни правци: Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стражакрак Маврово – ЖировницаКичево – Охрид преку планинскиот премин ПресекаБитола –...

Забрана за камиони на патот Кичево-Пресека-Охрид, на Стража и од Тетово до Попова Шапка

Поради обилни врнежи од снег, на патниот правец Кичево-Пресека-Охрид, утрово од 04:30 часот воведена е забрана за движење на тешки товарни возила, информираат од АМСМ.За останатите типови на возила, на овие правци задожителна е употреба на зимската опрема. СОСТОЈБА: Сообраќајот...

Нов Зеланд ги забрани цигарите за идните генерации

Лицата кои ќе бидат помлади до 14 години во 2027 година никогаш нема да можат да купат цигари во Нов Зеланд. Ова е дел од предлогот откриен денеска, а со цел да се намали бројот на продавачи на цигари и...

Илјадници луѓе можат да останат без работа – Три причини зошто забраната на пластични кеси е проблематична

Пластичните кеси годинава станаа луксуз, па наместо денар или два, пластична кеса во продавница ќе можете да купите за 15 денари. Ова е дел од пакет-законите кои ги донесе Собранието, а кои имаат за цел користењето на пластиката да...

Се забранува сонцето од Кутлеш на Македонците во Австралија

Tелевизија во Мелбурн, Канал 31, отстрани програма на македонски јазик поради, како што тврди, кршење на авторските права, но не откри кој закон за авторски права, без разлика дали бил австралиски или странски, бил прекршен. Предметната програма, „Македонците во австралиската...

Од денес забрана за пластични кеси, достапни само биоразградливи за 15 денари

Од денеска стапува на сила забраната за пластични кеси. За граѓаните ќе бидат достапни само биоразградливи кеси за кои ќе се наплатува надомест од 15 денари, средства што ќе бидат наменети за специјалниот фонд за животна средина. Според Министерството...

Забрана за камиони и на патот Маврово-Дебар

Од АМСМ известуваат дека од 06.35ч се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово-Дебар. На патниот правец Р1209 Тетово – Попова Шапка од 22:00ч. воведена е забрана за сообраќај на тешки товарни возила. За останатите...

Иран ќе забрани чување домашни миленичиња и шетање кучиња?

Во Иран наскоро ќе се казнува чувањето миленичиња и шетање кучиња, објавија локалните медиуми. Најконзервативните во парламентот денеска поднесоа нов закон со кој шетањето на кучиња ќе се санкционира со високи казни, а автомобили во кои се возат миленичиња ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img