September 27, 2023, 11:06 am

земјотрес

Земјотрес со јачина од 2,4 степени утрово ја потресе западна Македонија

Утрово земјотрес со јачина од 2,4 степени ја потресе западна Македонија. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од еден километар, девет киломери источно од Центар Жупа. Повеќе детали се очекуваат во текот на денот.

Земјотрес со јачина од 6,3 степени го погоди Фиџи

Земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтеровата скала го погоди денеска Фиџи, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот на земјотресот бил на 186 километри северно од Сувс, главниот град на оваа островска држава, на длабочина од 40 км, се...

Два силни земјотреси ноќеска ја пoгодија Грција

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди југот на Грција. Засега нема извештаи за евентуална материјална штета или повредени. Епицентарот на земјотресот е регистриран на длабочина од речиси 58 километри, нешто по 5 часот во...

Силен земјотрес го погоди Иран

Земјотрес со јачина од 4.6 степени го погоди денес југоистокот на Иран, објави на Твитер „Иран интернешнл“. Потресот најмногу се осетил во градот Челгерд, односно, во покраината Чахармахал и Бахтари. Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри.

(Видео) Како во филм – луѓето во Индонезија бегаат кон планините каде чекаат дали ќе има цунами по страшниот земјотрес

Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди источна Индонезија. Засега нема информации за штети или жртви, а издадено е предупредување за цунами, пренесува „Ројтерс“. Епицентарот на земјотресот бил на 112 километри северозападно од Ларантука, во...

Земјотрес ја стресе и Македонија – еве ги деталите

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почуствуван изутринава во 06 часот и 48 минути во јужните делови на територијата на Македонија. Епицентарот бил на 138 километри јужно од Скопје во соседна Грција, со локална Рихтерова...

Земјотрес од 5,1 степен ја погоди Турција

Рано утрово регистриран е силен земјотрес од 5,1 степен според Рихтеровата скала во Егејското Море, во близина на Турција, јави турската Управа за катастрофи и вонредни состојби. Епицентарот бил во провинцијата Измир, на длабочина од 3,97 километри, пренесе Анадолија. Регистириран е...

Нов земјотрес ја стресе Србија

Републичкиот сеизмолошки завод на Србија денеска објави дека земјата бил регистриран нов земјотрес со јачина од 1,6 степени според Рихтеровата скала. Имено, земјотресот бил забележан во 08:43 часот, а во прашање била околината Млаедоновац. Серија земјотреси биле регистрирани денеска и на...

(Видео) Страшно: Земјотрес од 7,5 степени го погоди Перу

Земјотрес со интензитет од 7,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди провинцијата Амазон во северниот дел на Перу, а се почувствува и во главниот град Лима во централниот дел на земјата, при што се урнаа 75 куќи, но нема...

Силен земјотрес во пограничниот реон меѓу Индија и Мјанмар

Плиток и силен земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди реонот на границата меѓу Мјанмар и Индија, соопшти Индискиот национален центар за сеизмологија. Земјотресот бил почувствуван во Читагонг, во соседен Бангладеш, па дури и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img