истрага

Истрага против дилер на кокаин од Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од...

Истрага и притвор за дилер на дрога од Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 30-годишен скопјанец поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1...

Предизвикал тешка сообраќајна незгода и не укажал помош – поведена истрага против еден скопјанец

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот согласно член 300 став 2...

Османи: Се надевам дека истрагата ќе се одвива темелно, да се одредат вистинските причини за трагедијата

Се надевам дека оваа истрага ќе се одвива темелно, да се одредат вистинските причини за трагедијата и доколку навистина има човечки фактор зад тоа, да се преземат сите неопходни мерки. Вчера имаа прес-конференција и министерот за транспорт и министерот за...

ОМО Илинден бара истрага од ЕУ за давањето бугарски државјанства преку фиктивни адреси

Партијата на Македонците во Бугарија, ОМО Илинден ПИРИН утринава изрази најдлабоко сочувство на блиските и пријателите на 46-те загинати македонски државјани на автопатот Струма. Оттаму велат дека не можат да не искажат сериозна загриженост и за некои од информациите...

Истрага против две лица од Пакистан и двајца малолетници од Авганистан – ова се деталите

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување на истрага против две полнолетни лица од Пакистан и двајца малолетници од Авганистан. Осомничените се товарат дека сториле кривично дело Организирање...

Во истрагата против Лидија Димова ќе се вклучи и Европската канцеларија за истраги

Европската канцеларија која е надлежна за истраги поврзани со измами при Европската комисија, ОЛАФ, ќе се вклучи во истрагата што ја води Обвинителството за гонење на органзиран криминал и корупција против поранешната директорка на Националната агенција за европски образовни...

Татко и син под иcтpaга зa oткpиeнa импpoвизиpaна paбoтилницa зa opyжјe вo Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, татко и син, за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член...

Штипјанец пoд иcтpaгa зa илeгaлнa тpгoвиja co мeтaдoн вo Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен жител на Штип за кого постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори согласно...

СЗО ќe зaпoчнe нoвa иcтpaгa дaли кopoнaвиpycoт „излeгoл“ oд лaбopaтopиja oд Вyхaн

Светската здравствена организација ќе започне нова истрага за потеклото на коронавирусот и ќе се испитува дали потекнува од лабораторија во Вухан, како што се тврдеше во јавноста во повеќе наврати. Тим од околу 20 експерти, заедно со експерти за биосигурност, лабораториска...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img