February 29, 2024, 10:23 pm

Кирил Пецаков

Пецаков во посета на Центарот за третман на деца со аутизам: Во најкус можен рок ќе се изградат нови пристапни скали

Бев во посета на Центарот за третман на деца со аутизам кој функционира во просториите на Општа болница Охрид. Од страна на вработените бев запознаен со начинот на фукционирање и работење на Центарот, но и за нивните потреби, соопшти...

Интензивно се работи на терен – се чисти снегот во Охрид и охридско

Екипите на ЈП ,,Охридски Комуналец'' од утринските часови на терен. Се расчистува снежната покривка на патниот правец до с. Велестово со расположивата механизација. Се интервенира и на други критични места каде е отежнато движењето заради снежните врнежи. Објавата на Фејсбук...

Пецаков: Во Охрид ќе има уредени плажи, но не и платформи во езерото

Охрид ќе добие уредени плажи, но со строго почитување на препораките на УНЕСКО. Нема да има платформи во вода, но дел од крајбрежјето ќе се уреди за потребите на туристите, согласно плановите и препораките на Владата и надлежните министерства, кои...

Пецаков ја додели наградата за животно дело „Св. Климент Охридски“

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, на социјалните мрежи објави фотографии од доделувањето на Наградата и Повелбата – „Св. Климент Охридски“. „Го чествуваме Патронот на Охрид – „Св. Климент Охридски“На свеченоста што се одржа во очи на големиот празник, ги доделивме...

Пецаков најави уредување на плажите на Охридското Езеро и нивно повторно издавање под концесии

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков најави дека Општината ќе спроведе активности за уредување на начинот ка кој ќе се стопанисува со плажите на Охридското Езеро во иднина. Пецаков рече дека веќе имал работни средби со надлежните во Министерството за транспорт...

(Видео) Пецаков: „Македонски просветители” ќе биде комплетно булеварско решение со двосмерна велосипедска патека, две пешачки патеки и две коловозни ленти

Денес започнуваме со изградба на булеварот „Македонски просветители" кој што документационо беше завршен во изминатиот период. Во моментов само ќе тендерираме уште две работи кои што не беа завршени по однос на документација и бидејќи проектот ќе биде во изградба,...

Пецаков: Да ги почитуваме правата и потребите на децата, со акцент на квалитетно образование, животна средина и квалитет на живот

Секогаш сум на вашата страна затоа што сте наша гордост, наша надеж и наша иднина. Вие сте сегашноста и иднината на градот Охрид и татковината Македонија, напиша градоначалникот Кирил Пецаков по повод 20 Ноември Светскиот ден на детето. Наша обврска...

Пецаков-Брнз: Вo иднинa мeѓyceбнaта copaботка ќе се yнaпpeдува во пoвeќe oблacти

Денеска остварив протоколарна средба со г-ѓа Кејт Мари Брнз, амбасадорка на Соединетите Американски Држави во Република Македонија. На средбата разговаравме за веќе воспоставената добра меѓусебна соработка, но и за можностите за продлабочување на соработката, информира Кирил Пецаков, градоначалник на...

Пецаков: Ќe вoвeдeмe нoв cиcтeм нa фyнкциoниpaњe нa Oпштинaтa зa peшaвaње нa пpoблeмите на граѓaнитe

Мини зафатот секако треба да биде почнување на вистинско функционирање на Општината односно локалната самоуправа во Охрид, односно отворен принцип на работа во Општината, каде што граѓаните ќе ги решаваат нивните проблем, а не да биде проблем за граѓаните...

Пецаков: Убедeн cyм дeкa Охрид ќe бидe пoчeтoк нa пpoмeнитe

Кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ за општина Охрид, Кирил Пецаков, утрово го оствари своето граѓанско право во избирачко место 1262 во ОУ „Григор Прличев“. Пред гласањето на кое Пецаков дојде со својата сопруга, рече дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img