КОЛУМНА

Еурека

Насловот го позајмив од големиот Антички математичар Архимед кој при секое ново осознавање или откривање го извикувал зборот ЕУРЕКА. Веќе изминаа 16 месеци од упокојувањето на Еуростандард банка и мојата континуирана посветеност да дојдам до виновниците за овој несакан чин....

Незаборавник

Блаже Конески е македонски деец, со невидена творечка, културна, хуманитарна и родољубива интуиција. Беше свесен за значењето на македонскиот јазик и прв ни го соопшти сознанието дека јазикот ни е единствената целокупна татковина. И не само тоа, туку и ја...

Патриот

Почитувани читатели, повторно денеска ќе се вратам на темата поврзана со стечајот на Еуростандард банка која е длабоко втемелена во мојата свест и нема да престанам да трагам за да дојдам до вистината. Познавајќи го сопствениот карактер нема да молчам,...

ИЗЛЕЗ

Севкупната актуелната состојба во Р. Македонија, беше предизвик да ги споделам со вас моите размисли и мотиви да го напишам овој текст и секако да го изразам мојот став. После завршувањето на локалните избори од ненадеж политичката сцена во Македонија...

Колумна на Ристо Никовски: Замина Георги Христов, големиот борец за правата на Македонците во Бугарија

Во Благоевград, на 11 ноември 2021 година, почина Георги Христов, симболот на македонизмот во Бугарија, алијас Јан Пирински, како се потпишуваше во дел од своите статии. Имаше 90 години ама беше витален до последниот ден, кога стана жртва на...

Колумна на Трифун Костовски: Заробен од своите

Почитувани читатели, Изминаа повеќе од 15 месеци од упокојувањето на Еуростандард банка. За мене нема да постои мир сѐ додека не ја најдам генезата и чинителите на овој злостор врз штедачите, физичките и правните лица и нас акционерите. Многупати пишував...

Koлyмна на Трифун Костовски: Кpaј или пoчeтoк

Почитувани читатели, Мошне се свежи настаните од вчера завршените локални избори со невидено голема победа по број на Градоначалници и Советници на опозиционите партии во Република Македонија, посебно на ВМРО-ДПМНЕ. Убеден сум дека се отвора едно ново поглавје во понатамошниот...

Koлyмнa на Трифун Костовски: Oтcтpeл

Почитувани читатели, изминуваат веќе 15 месеци од денот кога Еуростандард банка се однесе во стечај. Низ целиот период на овие 15 месеци истражував, размислував и секако логички доаѓам до заклучоци кои несомнено се поврзани со мојата личност. Самиот наслов...

Латас: Никој пoлa oд cвoитe гpaѓaни нe ги нapeкoл злo…

За Заев сите што не гласаат за Шилегов се зло. Тежок збор, особено од политичар кој и плата и тоа над плата со тендерите и марихуаната го добива од сите граѓани. Да наречеш зло најмалку 100.000 скопјани, и 300.000...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: “Иcтopиcкaтa“ кoмисиja co Бугарија мopa вeднaш дa пpeкинe co paбoтa

Член 8, став 2, од “Договорот за (не)пријателство, (не)добрососедство и (не)соработка меѓу Македонија и Бугарија“, гласи: “... со цел продлабочување на заемната доверба, двете договорни страни ќе формираат ‘Заедничка мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања’, на паритетна...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img