криптовалути

Дубаи станува центар за тргување со криптовалути

Најголемата светска берза за криптовалути „Бајнанс” (Binance) денеска соопшти дека потпишала договор за соработка со Светскиот трговски центар во Дубаи (DWTC). Властите во Дубаи објавија еден ден претходно дека имаат намера да го претворат DWTC во криптозона и регулатор на...

Светскиот трговски центар во Дубаи станува крипто зона

Најголемата светска берза за криптовалути „Бајнанс“ (Binance) денеска соопшти дека потпишала договор за соработка со Светскиот трговски центар во Дубаи (DWTC). Властите во Дубаи објавија еден ден претходно дека имаат намера да го претворат DWTC во криптозона и регулатор на...

Повторно паѓа пазарот на криптовалути – Биткоин ја губи вредноста

Пазарот на криптовалути изгуби 2,6 отсто од вредноста во изминатите 24 часа, а според податоците на веб-страницата „Коингеко“, капитализацијата моментално изнесува 2,26 трилиони долари. Биткоинот падна за 2,3 отсто во истиот период и моментално се тргува по 46.489 долари. Етереумот, исто...

ММФ: Глобалната регулација на криптовалутите треба да биде сеопфатна

Глобалната регулација на криптовалутите треба да биде сеопфатна, конзистентна и координирана, соопшти во четвртокот Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), јавува Агенција Анадолија. Истакнувајќи дека криптосредствата и придружните производи и услуги рапидно се зголемија во последниве години, меѓународната финансиска институција рече дека...

Криптовалутите во црвено: Голем пад на пазарот на дигитални пари

Пазарот на криптовалути уште „еден ден по ред“ е во црвено, т.е. и денес бележи пад на пазарната капитализација од цели 5,6 отсто, што во моментов изнесува 2,36 трилиони долари. Bitcon во изминатите 24 часа, според веб-страницата CoinDesk, изгуби 2,8...

Голем пад на цената на биткоинот

Во тек е нова „корекција“ на пазарот на криптовалути. Биткоинот изгуби една петтина од својата вредност во саботата и продадени се речиси илјада милијарди долари од сите криптовалути. Се чини дека сè е поттикнато од макроекономската несигурност поради неизвесноста за омикрон...

ЕВН: Во Грчец нелегално се троши струја за копање на биткоинти

Вчера на автопатот Скопје-Тетово, жителите на Грчец протестираа поради дефекти на мрежата за дистрибицуија на електрична енергија. Со реакција се јавија од ЕВН. От таму велат дека лектродистрибуција постојано во текот на многу години значително инвестираше и се обидува...

Драстичен пад на Биткоинот: Изгуби 6000 долари за само еден ден

Биткоинот падна за 12,14 проценти на 47.176,09 долари во саботата, губејќи 6.567,6 долари од претходното затворање. Биткоинот, најголемата и најпозна криптовалута во светот, е намалена за 31,6 отсто од годишното ниво од 69.000 долари достигнато на 10 ноември. Етер, монетата поврзана...

Двајца уапсени во Железници и Транспорт поради копање криптовалути

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38). Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба...

Биткoинoт pacтe – ce пpиближyвa дo апpилcкото peкopдно нивo

Цената на биткоинот денеска достигна највисоко ниво во последните шест месеци и се приближува до рекордното ниво од април, бидејќи меѓу трговците постои верување дека американските регулатори ќе одобрат лансирање на берзанскиот фонд за тргување со фјучерс договори (ЕТФ)...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img