мерки

Во Грција од денеска стапија на сила новите мерки – задолжително маска и на отворено

Маската од денеска одново се воведува и за надворешните простори во Грција, па така, задолжителна е и на затворено и на отворено, а за прекршување на мерката предвидена е казна од 300 евра. Од шест часот утрово, во Грција стапија...

Од утре нови мерки во Грција: Силна препорака посетителите да се тестираат два пати по пристигнувањето

Силна препорака туристите да се тестираат на вториот и четвртиот ден по пристигнувањето; задолжителна маска и на отворено и на затворено; задолжителна двојна маска или КН95 во супермаркетите и јавниот превоз; откажување на сите јавни собири за празниците; силна...

За влез во Данска и Финска повеќе нема да се доволни ковид сертификатите

Наскоро ќе биде потребен негативен ковид тест за влез во Данска, без разлика дали лицето е вакцинирано или не, а Финска воведува и построги ограничувања поради пандемијата, јавуваат агенциите. Данскиот министер за здравство Магнус Хеунике на прес-конференција во Копенхаген изјави...

Важна вест за сите Македонци кои сакаат да патуваат во овие земји – еве што треба да знаете

Република Македонија не се смета повеќе за Ковид “ризична област” во Сојузна Република Германија. Со најновата одлука на германските власти, им се дозволува неограничен влез во Германија на сите државјани на Македонија. Сепак, сите лица над 12 години, кои...

ЈСП со апел до сите корисници на јавниот превоз да се придржуваат на препораките за заштита од Ковид-19

Апелираме до сите граѓани, корисници на јавниот превоз да се придржуваат на препораките за заштита од Ковид 19 при користење на превозот, односно во автобус да носат заштитна маска, стои во соопштението на ЈСП. Тие велат дека единствено, со одговорно...

Полициска акција во угостителски објекти во Тетово: Затекнати шест лица без сертификати, објектите затворени

На 18 и 19 декември 2021 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција во заедничка координирана акција со инспектори од Управата за јавни приходи и од Државниот пазарен инспекторат, во содејство со Единицата за интервентна полиција...

(Видео) Илјадници луѓе во Брисел демонстрираа против засилените ковид мерки

Илјадници демонстранти излегоа денеска на улиците во центарот на Брисел за да искажат незадоволство од засилените ограничувачки мерки против ширењето ковид-19, воведени од белгиската влада за да се спротивстави на скокот на инфекции и појавата на новата, загрижувачка варијанта...

Јужна Кореја пред затворање: 81 отсто од населението вакцинирано, а Ковид-19 се шири побрзо од кога било

Во Република Кореја, каде што уделот на ревакцинирани лица во вкупното население е дури 81 отсто, епидемијата на Ковид-19 се шири побрзо од кога било. Јужна Кореја, земја со речиси 52 милиони жители, постигна стапка на вакцинација од дури...

Оваа земја забрани служење алкохол во баровите и рестораните поради сојот „Омикрон“

Норвешка ја забрани продажбата на алкохол во баровите и рестораните во обид да го спречи ширењето на Омикрон сојот на коронавирусот, што предизвика драстично зголемување на бројот на заразени во земјата. Новите правила ќе ја забранат од утре продажбата на...

Од денеска нови мерки во Грција – промени во сертификатите за вакцинација и прележан Ковид-19

Забрана за влез во затворени простори за лицата над 60 години кои не примиле трета доза, а поминале седум месеци од вакцинацијата и намалување на три од шест месеци на важноста на потврдата за прележан Ковид-19, се новите мерки...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img