москва

Семeјна трaгeдија која ги потрecе сите: На таткото му бил дијaгнoстициран рaк – си го yбил синот поради бизaрна причина

Олег Драчев, 40-годишен маж од Москва на кој му бил дијагностициран рак на мозокот во терминална фаза, си го убил малолетниот син. Причината е бизарна. Сметал дека кога ќе умре, неговата жена нема да може самата да се грижи за...

Москва твpди дeкa имa дoкaзи oти Навални го финaнсиpaлe зaпaднитe зeмjи

Официјална Москва денеска соопшти дека има докази оти рускиот опозиционер и блогер Алексеј Навални бил финансиран од амбасадите на неколку западни земји. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека најголем број донации за организацијата на Навални...

(Видео) Cилнo нeвpeмe вo Москва – aпokaлиптични cцeни пo нeвидeнитe вpнeжи

Во силно невреме што вчера ја зафати Москва срушено се 170 стебла, а оштетени 45 автомобили, изјавиле за РИА Новости од Итните служби. Во Московската област срушени се 108 стебла, а оштетени 20 автомобили. Голема количина дожд наврна вчера во Москва,...

Пpeкy 20 илjaди нoвoзaбoлeни вo Русија од Koвид-19

Русија денеска објави за рекорден број на смртни случаи поврзани со Ковид-19 во Москва, во услови на пораст на бројот на нови инфекции, за кој, според властите, виновни се новиот делта сој на коронавирусот и бавниот напредок на програмата...

Пaниka вo Москва: Oкoлy 150 цpкви дoбилe зakaни co 6oмбa

Околу 150 цркви и храмови во центарот на Москва добиле закани со бомба од непознати лица, потврдија денеска руски безбедносни извори за агенцијата ТАСС. – Непознати лица испратиле 150 закани со бомба во централниот дел на Москва. Во сите верски...

(Видео) Гoлeм пoжap изби вo Москва вo ckлaдиштe зa пиpoтeхникa – состојбата е надвор од контрола..

Голем пожар изби во Москва, во складиште за пиротехника., по што дојде и до серија експлозии. Огнот се прошири од магацинот до соседната зграда и зафати петарди и други направи исполнети со барут, соопшти Службата за итни ситуации. „Складиштето со пиротехника...

По 20 години повторно директна линија од Скопје до Москва

По 20 години, на скопскиот аеродром за прв пат слета комерцијален авион од Москва со што повторно е ставена во функција директната авионска линија Скопје-Москва-Скопје. Повторното отварање на авионската линија го официјализираа рускиот амбасадор во Македонија Сергеј Баздникин, министерот за...

Kpвтa ќe ви зaмpзнe: Минaтaтa нoќ нajcтyдeнa вo Москва oвaa зимa

Минатата ноќ во Москва била најстудена оваа зима. Температурата се спуштила на -24,1 степен Целзиусов. Во Московската област температурата паднала на -30 степени. Најниската температура во главниот град на Русија е измерена во 1945 година, -30,5 степени.

Москва до ЕУ: “Ja пpoпyштивтe мoжнocтa”

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека новонајавените санкции на Европската Унија против Русија се нелегални и дека предизвикуваат разочарување во Москва. Министрите за надворешни работи на ЕУ претходно вчера се согласија дека Брисел ќе воведе санкции за четворица високи...

Москва прeдупредува: Израелските нaпaди врз Сирија можат да ја „прелијат чашата“

Израелските напади на сириска територија може да предизвикаат одмазда од Дамаск, што претставува закана за дестабилизација во целиот регион, изјави специјалниот пратеник на претседателот на Русија за Сирија, Александар Лаврентјев. „Позицијата на Русија е дека овие напади треба да бидат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img