МПЦ

Cпopeд кaлeндapoт нa МПЦ: Утpe e Свeтиoт cвeштeнomaчeник Василиј

Според календарот на МПЦ утре е Светиот свештеномаченик Василиј, епископ Амасиски. Зетот на царот Константин, Ликиниј, кој беше оженет со царевата сестра, се преправаше пред великиот цар дека е христијанин, но кога царот му даде да управува со целиот Исток,...

МПЦ со апел до власта: Да се одложи пописот по примерот на другите европски земји

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница, одржана на 25 февруари 2021 година, разгледувајќи ги тековните црковни активности, обрна посебно внимание врз актуелните состојби, случувања и појави и...

МПЦ: He cмe диcкyтиpaлe зa лeгaлизaциja нa кaнaбиcoт вo peкpeaтивни цeли, нo кaкo пopoк нe гo oдoбpyвaмe

По најавите за легализација на канабисот во земјава за рекреативни цели во туристичките места, со свој став излегоа повеќе политички партии, но и невладини здруженија. Македонската православна црква МПЦ-ОА се уште нема заземано генерален став по ова прашање. Од МПЦ...

Денеска е CB. вел. мач. Евстатиј Плakида

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 20 септември. Денеска е Св. вел. мач. Евстатиј Плакида. Тој е голем римски војсководец за време на владеењето на императорите Тит и Трајан. Еднаш, гонејќи еден елен го слушна гласот Господов што го упатуваше...

Дачиќ со реакција на барањето на Македонија до Вселенскиот патријарх

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, по повод барањето на претседателот на Македонија до Вселенскиот патријарх Вартоломеј да ја признае Македонската православна црква, рече дека постои начин да се дискутира за тоа и дека „попречните патишта“...

СПЦ до БПЦ: Не дозволувајте да не скара шизматичката МПЦ

Српската Православна Црква и Бугарската Православна Црква размениле писмена комуникација за иницијативата на МПЦ-ОА, да побара признавање на нејзината автокефалност од страна БПЦ, дознава порталот Религија.мк. -Ваша Светост би сакале со ова да Ве предупредиме дека подршката на Бугарската Православна Црква за шизматиците од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img