МПЦ

Викендов света архиерејска литургија на Плаошник

Дебарско-кичевската епархија ги известува православните верници дека во недела, на 26-ти декември 2021 година, во манастирот св. Климент и Пантелејмон – Плаошник – Охрид, на празникот на „Св. Праотци; св. маченици. Евстратиј, Авксентиј, Евгениј, Мардариј и Орест“, ќе се...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Свети Амвросиј, епископ Медиолански (Милански). Овој голем Свет отец на православната Црква беше од прочуен род; татко му беше царски намесник на Галија и Шпанија, но по вера незнабожец, а мајка му христијанка....

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Свети Сава Осветен. Незначајното село Муталаск во Кападокија стана славно поради ова големо светило на Црквата. Овде Сава се роди од татко Јован и мајка Софија. Родителскиот дом го напушти кога имаше осум...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Светиот пророк Софониј. Родум од гората Саварат, од племето Симеоново. Живееше и пророкуваше во 7 век пред Христа, за време на благочестивиот цар Јосија. Современик на Пророкот Еремија. Имајќи голема смерност и чист...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Светиот пророк Авакум. Син Асафатов, од племето Симеоново. Пророкуваше 600 години пред Христа, за време на царот Манасија. Му прорече опустошување на Ерусалим. Кога вавилонскиот цар Навуходоносор удри на Ерусалим, Авакум се засолни...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре е Преподобниот маченик Стефан Нови. Како некогаш Ана, мајката на Самуил, и Стефановата мајка Ана Го молеше Бога да ѝ подари еден син. Молејќи се така еднаш во црквата Влахерна пред иконата на Пресвета Богородица,...

Пендаровски и Мицковски со честитки по повод празникот Св. Климент Охридски

Политичко-општествениот врв на македонското општество со честитки за празникот Св. Климент Охридски. Ги пренесуваме честитките на Претседателот Пендароцски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кои ги пренесуваме во целост: „Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ...

Ѓоргиевски доби благослов од поглаварот на МПЦ

Градоначалникот на општина Кисел Вода, Орце Ѓоргиевски, беше во посета на поглаварот на МПЦ, Господин Господин Стефан, со кого разменил мислења за проекти што ќе бидат од значење за духовно сплотување на граѓаните. Во пријателска атмосфера разговаравме за идните проекти кои...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Свети Јован Златоуст. Патријарх Цариградски. Роден е во Антиохија во 354 година, од татко Секунд, војвода, и мајка Антуса. Изучувајќи ја грчакта философија Јован се згнаси од грчкото незнабоштво и ја усвои христијанската...

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

Според Календарот на МПЦ утре се празнува Свети Јован Милостив. Патријарх Александриски. Роден е на осторвот Кипар во кнежевско семејство. Воспитан од детството како вистински христијанин. На настојување од родителите се ожени и имаше деца. Но по Божја Промисла се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img