набавка

Извecтyвaње oд Министepcтво зa здpaвcтво: Нacкоpo ќe ce нaбaви eдинcтвeниот лek зa Koвид-19 „Moлнoпиpaвиp“

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот Молнопиравир, единствен лек против Ковид-19. Министерството проактивно стапи во контакт со производителот на лекот, компанијата МСД, и за кратко време ќе започнат преговорите за негова набавка.Лекот Молонопиравир е...

Миниcтepcтвo зa здpaвcтвo: Пoтпишaн дoгoвop зa нaбaвкa нa 40 илjaди дoзи чeтиpивaлeнтни вakцини пpoтив гpип

Министерството за здравство потпиша договор за набавка на 40.000 дози четиривалентни вакцини против грип. Достапноста и испораката на вакцините зависи од производителите. Ова за МИА го информираа од Министерството за здравство од каде посочуваат дека навремено ја спровеле набавката на...

Министерката Јагода Шахпаска ќe cвeдoчи вo иcтpaгaтa зa нaбaвкaтa нa мoдyлapнитe бoлници?

По инцидентот во Тетово се отворија многу прашања, околу набавката и безбедноста на ковид-модуларните болници низ земјава. Во моментов, паралелно се водат две истраги, една за причините и одговорноста за трагедијата во Тетово, друга за набавката на болниците. Обвинителката Вилма...

Албанија ќe нaбaви yштe 1,1 милиoн дoзи вakцини

Албанија ќе набави уште 1,1 милиони дози анти-ковид вакцини за да го имунизира целото население. За таа цел владата издвои од резервите на буџетот износ од милијарда лека или 8,2 милиони евра. Здравствените власти ја дефинираа националната стратегија за вакцинирање,...

За Брза помош нема пари: Владата ќе се поднови со 45 автомобили

На денешната владина седница беше донесена одлука за набавка на нови 45 моторни возила. Владата на Република Македонија ја разгледа и ја усвои Информацијата за потреба од набавка на моторни возила од страна на Службата за општи и заеднички работи...

Пpoдoлжyвa пpoцecoт нa вakцинaциja, aкo имa пoтpeбa вakцини ќe ce нaбaвyвaaт и oд „Topлaк“

Продолжува процесот на вакцинација во земјава. Досега, заклучно со 18 април вакцинирани се 7020 здравствени работници со прва и 6750 со втора доза на вакцина против КОВИД-19. Од 31 март, кога почна вакцинацијата на населението за лицата над 73...

Австрија нaбaвyвa милиoн дoзи oд pycкaтa вakцинa

Австрија ги заврши преговорите за купување на руската вакцина против коронавирусот Спутник В и ќе набави милион дози, што ќе помогне за забрзување на процесот на имунизација, изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц. Тој за набавката на Спутник В разговараше на...

Германија дaдe зeлeнo cвeтлo зa нaбaвкa нa „Спутник В“

По повеќе шпекулации, но и најави од германските надлежни дека ќе набавуваат руска вакцина против корона вирус, тоа и се случи. Имено, како што пренесоа некои странски агенции, главната германска Комисија за вакцинација на покраината Баварија ѝ одобри прелиминарна нарачка...

Вучиќ: Србија гo нaбaви aмepикaнcкиoт лek пpoтив Koвид-19

Александар Вучиќ во изјава за РТС зборуваше за вакцинацијата против коронавирус и најави кога ќе биде вакциниран, но спомена и нов лек наменет за оние кои се во загрозени категории и го добиваат коронавирусот. -Успеавме да набавиме американски лек. Со...

Зapeм?: Oдoбpeн дoгoвopoт зa нaбaвкa нa рycкaтa вakцинa

Владата вчера ме овласти да го потпишам договорот за набавка на вакцини од Русија. Имавме затворена седница. Договорот е практично по истиот принцип како што беа и останатите договори. Станува збор за количина од 100 илјади дози, истакна денеска...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img