НАТО

Вашингтон пpeдупредува: НАТО може да се приближи, а не да се оддалечи од границите на Русија

Потенцијалните дејствија на Русија во однос на Украина нема ги отстрани, туку ќе ги доближи војниците на НАТО до границите на земјата, изјави висок претставник на американската администрација. Ако Русија продолжи напред во она што веќе се случува, ние и...

Бела куќа: САД нема да се согласи со руските предлози за НАТО

САД нема да се согласат со руските предлози за безбедност во однос на НАТО, но би можеле да се согласат со други иницијативи, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки. „Русија даде предлози - ние би се согласиле со некои,...

Тензии во БиХ: Изетбеговиќ ги повика НАТО да интервенираат

Заменик-претседателот на Домот на народите на Парламентарното собрание на БиХ и претседател на СДА, Бакир Изетбеговиќ рече дека заклучоците на Народното собрание на Република Српска за трансфер на надлежностите од БиХ на РС се антидејтонски активности и меѓународната заедница...

Македонија се приклучува кон ЕУ борбената група HELBROC

Македонија се приклучува кон ЕУ борбената група HELBROC, која е под директна контрола на Советот на Европската унија и е дел од заедничката безбедносна и одбранбена политика на Унијата. Во борбената група HELBROC, која е предводена од Грција, со...

Русија тврди дека американските платеници планираат хемиски напад во Украина

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, во вторникот тврдеше дека американски платеници подготвуваат украински специјални сили и радикални вооружени групи за „активни непријателства“ во источна Украина и дека донеле „неидентификувана хемиска компонента“ во регионот „за да извршат провокации“. Шојгу не...

Бугарија одби НАТО трупи на своја територија

Бугарија не гледа потреба од распоредување војници на НАТО на своја територија како одговор на трупањето руски сили долж границата со Украина, изјави бугарскиот министер за одбрана Стефан Јанев. Тој ги потврди извештаите дека во НАТО се разговарало за различни...

Русија: Ова не е ултиматум, но заврши времето за миpни преговори

Рускиот предлог за безбедносни гаранции не е ултиматум, но времето за мирни преговори со Северноатлантската алијанса помина, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Александар Грушко. „Нашите предлози се многу јасни. Помина времето на смирени тонови, верувања во зборовите. Ситуацијата...

Русија чека одговор од НАТО

Русија не доби никаков суштински одговор на нејзиниот предлог за безбедносни гаранции, рече денес портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, јавува Агенција Анадолија. Ги слушнавме зборовите повикувајќи се на различни извори во врска со подготвеноста да се дискутира , и ова...

Столтенберг го одби рускиот предлог за безбедност – Ќе продолжи ширењето на НАТО?

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се спротивстави на руските предлози НАТО да се откаже од проширувањето и да обезбеди воена помош за Украина, содржани во нацрт-безбедносниот договор. Тој ја даде изјавата во интервју за „Журнал диманше“, кое е...

Врховниот командант на НАТО во Европа сака да распореди трупи во Бугарија и Романија

Врховниот командант на НАТО во Европа генералот Тод Волтерс предложил НАТО да воспостави воено присуство во Бугарија и Романија, објавува германскиот весник Шпигл. Како што наведува германскиот весник, Волтерс тоа го предложил затоа што Русија, како што тврди Западот, трупа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img