невреме

Силен тајфун ги погoди Филипините, еваkyирани 100.000 луѓе

Силен тајфун денеска го погоди југоисточниот дел на Филипините и се почувствувал низ повеќе провинции, а речиси 100.000 луѓе се евакуирани од ризичните области кои би можеле да бидат опустошени од поројни поплави, лизгање на земјиштето и високи бранови,...

Над 90 000 без струја, блokирани патишта и прekинати телефонски линии поради снежното невреме што ја зафати Србија

Десетици илјади луѓе без струја, автомобили оштетени од паднати дрвја, камиони пропаднаа низ асфалтот, патишта покриени со влажен снег - вака изгледа снежната Србија. Додека надлежните мака мачат да ги исчистат врнежите и да ја вратат струјата во домовите,...

(Видео) Потоп во Хрватска – Сплит под вода, затворени некои патишта во Далмација

Силен дожд утрово паѓа на Јадранот, а многу улици во центарот на Сплит се поплавени. https://youtu.be/O3KWEKZIlH4 Хрватскиот автомобилски сојуз ХАК предупредува дека патиштата низ Далмација се полни со вода, а на некои места се затворени поради непроодност. https://youtu.be/o6sPLyDqSUw Објава може да погледнете ТУКА. –...

(Видео) Силно невреме во регионот – поројни дождови и ветер во Хрватска, опасност од лизгање на земјиштето во БиХ

Во земјите од регионот дува силен ветер и има обилни врнежи од дожд, коловозите се лизгави, а на некои делници има големи количини на вода и постои закана од одрони, па се повикуваат возачите да бидат внимателни.Државниот хидрометеоролошки завод...

(Видео) Ново невреме ја погоди Сицилија – едно лице го загуби животот…

Вител од ветер рано утринава усмрти маж на југот на Сицилија и оштети бројни имоти, додека обилните дождови ги поплавија улиците и ги принудија властите да ги затворат училиштата, пишуваат медиумите во таа земја. Ова е втор пат за само...

(Фото) Aтинa пoд вoдa: Нeвpeмeто „Бaлoc“ пpeдизвикa cтpaшни пpoблeми

Силниот дожд и новото невреме „Балос“ што ја зафати Грција, предизвика проблеми во повеќе делови на земјата, а жителите на Атина, со порака од бројот 112 за итни случаи беа предупредени да избегнуваат непотребни движења, додека неколку централни булевари...

(Видео) Буpа во Грција: Училиштата зaтвoрени, летовите прeнасoчени порaди силнoто нeврeме

Сите основни и средни училишта на грчките острови Крф и Паксос во Јонското море денеска се затворени, додека четири лета за Крф морале да бидат пренасочени, а неколку возења со траект откажани, поради временските непогоди кои ги зафатиле западните...

(Видео) Љyбљaнa e бyквaлнo пoд вoдa…: Стpaшнoтo нeвpeмe пoплaви нaд 500 згpaди, гpaдинки, yчилиштa, тeaтаpи…

Силното невреме кое синоќа ја зафатило Словенија поплави повеќе од 500 згради само во Љубљана, пишува 24 ур. Дежурните служби примиле повеќе од 2.700 повици од граѓани помеѓу 20 часот и полноќ. Улиците се поплавени, како и подземните гаражи. Многу...

Силно невpeме пpeдизвика пpekин на струјата во Пехчево, отежнaт и сообраќајот поради одрони

Силно невреме со дожд и повремени грмотевици го зафати пехчевскиот регион. Дождот е најизразен на потегот од делчевското село Панчарево во правец кон Пехчево каде поради огромните количини воден талог сообраќајот се одвива со потешкотии. Од обилниот дожд на патниот...

(Фото+Видео) Пoплaва во Велес: Водaта од ридoт однесе сè со себе

Ново видео сведочи за сериозноста од последиците на дождот кој го зафати Велес денеска. Радица Ивановска на фејсбук сподели како изгледаат дел од улиците во градот. Видеото погледнете го тука.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img