откритие

Зapeм??: СЗО твpди дeкa e oткpиeн извopoт нa пaндeмиjaтa

Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковид-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага во јануари со цел да го открие изворот на пандемијата, а сега велат дека се...

Hayчницитe co нeвepojaтнo oткpитиe: Пpoнajдeни нeпoзнaти opгaнизми нa Meѓyнapoднaтa вceлeнcкa cтaницa

Четири нови соеви на бактерии се откриени на Меѓународната вселенска станица, од кои три се целосно непознати за научниците. Истражувачи од САД и Индија, заедно со агенцијата НАСА, изолираа три од четирите нови соеви, од кои едниот беше пронајден во...

Heвepojaтнo oткpитиe нa acтpoнoмитe: Плaнeтa бeз o6лaци кaдe гoдинaтa тpae пoмaлкy oд 5 дeнa

Астрономите открија многу чудна егзопланета која може да нѝ помогне во подобро разбирање на вселената. Имено, научниците од Харварт и Смитсонијан воочија големо гасовито небесно тело на оддалеченост од околу 575 светлосни години од Земјата, и му го дадоа...

Oтклyчeн тeлeфoнoт нa Beљa Heвoљa: Eвe штo e oткpиeнo

Полицијата успеа да отклучи мобилен телефон што го користел Вељко Беливук, водачот на криминалниот клан чии членови неодамна беа уапсени. Како што се дознава, во него е пронајден многу интересен материјал. Како прво, како што е објаснето, тоа се однесува на...

(Фото+Видео) Heвepojaтнo: Apхeoлoзитe вo Египет oткpиja oгpoмнa пивapницa cтapa 5.000 гoдини

Археолозите во египетскиот град Абитос, откриле пиварница стара 5.000 години, во која може да се произведат иладници литри пиво, соопшти египетското Министерство за туризам и антиквитети. Oд министерството додаваат дека пиварницата веројатно потекнува од времето на кралот Нармер, последниот крал...

Oткpиeнa пpичинaтa зa koбнaтa нecpeќa вo кoja зaгинa Коби Брајант

По повеќе од една година, објавен е официјалниот извештај за падот на хеликоптерот, кој на 26 јануари 2020 година го однесе до смрт Коби Брајант, неговата ќерка Џијана и уште седум члена, вклучувајќи го и пилотот Ару Зобајан. Истражителите утврдиле...

Peвoлyциoнepнo oткpитиe: Hayчници вepyвaaт дeкa ja пpoнaшлe „Aхилoвaтa пeтa“ нa paкoт

Тим истражувачи предводен од научниците од Универзитетот Тел Авив соопшти дека можеби ја откриле „Ахиловата пета“ на ракот, што во иднина би можело да доведе до целосно нов спектар на лекови и третмани против оваа подмолна болест, пишува „The Jerusalem...

Oткpиeнa нoвa myтaциja нa кopoнaвиpycот вo Германија

Според германските медиуми, на клиниката во Гармиш-Партенкирхен е пронајден нов, досега непознат вид на коронавирус. Засега во клиниката има 52 заболени пациенти и 21 член на болничкиот персонал, што е за 18 повеќе отколку статистиката во петокот, пренесува минхенскиот весник,...

(Фото+Видео) Heвepojaтнo: Вo Египет пpoнajдeн хpaм нa дpeвнa кpaлицa co пaпиpyc oд „Книгата на mpтвитe“

Во Египет е откриен храм на древна кралица со папирус од „Книгата на мргвите“ книга која е колекција на акти со цел да ги води мртвите низ подземниот свет?! Поранешниот министер на Египет за антиквитети и познат локален археолог Захи Хавас...

(Фото) Бpитaнcки eпидeмиoлoг co пpeдyпpeдyвaњe: Oткpиeн e нoв cимптoм нa кopoнaвиpycoт

Познат британски епидемиолог, научник и автор на неколку стручни книги, предупредува на нов симптом на коронавирусот. Од почетокот на пандемијата, списокот на симптоми се промени и прошири. Сега се појави уште еден, за кој предупреди познатиот епидемиолог Тим ​​Спектор од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img