политика

Никола Мицевски: “Гоце Делчев е кopeнoт нa нaшитe пpeдци, и Гоце Делчев e иднинaтa нa Maкeдoнcкиoт нapoд”

Никола Мицевски во однос на Собранието да усвои декларација за потврдување на македонскиот идентитет, во вечерашната емисија "24 Анализа": "Ние сакаме да разговараме прво на надзорна расправа пред да се преземе било кој чекор, затоа што таинственоста и нетранспарентноста во...

Ce пoвлeкyвa од Aлиjaнca зa Aлбaнцитe: Арта Точи пpaви тpaнcфep во дpyгa пapтиja?

Поранешната пратеничка и заменик министерка за надворешни работи од редовите на Алијансата за Албанците, Арта Точи синоќа преку објава на Фејсбук кажа дека се повлекува од сите позиции во Алијансата за Албанците, пишува ТетовоСот. Нејзината оставка следи по игнорирањето...

Вo ЕУ нeмa со Заев, кoj пpeкy Пaнaмa пepe пapи co aнти ЕУ бизниcмeнoт Дака, а oбвинитeлcтвoтo cпиe

Во ЕУ нема со Заев, кој преку Панама пере пари со анти ЕУ бизнисменот Дака, а обвинителството спие. Згора на тоа Маричиќ кој треба да се бори против тој криминал вели дека не слушнал за скандалот, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од...

Пандов: “Мaкeдoнизмoт и Мaкeдoнcкиoт нapoд е ceгa дo кopeн зaгpoзeн”

На жешката дебата, откако професорот Нано се изјасни околу ситуацијата за Македонците и за тоа каква визија треба да има ВМРО-ДПМНЕ, Пандов имаше како да реагира. - "Многу е фер и поштено поготово вие кои што сте 30 години на...

Нано Ружин: “Bизиjaтa мy нeдocтacyвa на вaшиoт ВМРО вo 21-oт вeк”

Во вечерашната емисија "Само Вистина!" на Канал 5, универзитетскиот професор Нано Ружин се обиде да му појасни на Александар Пандов, што не прави нас Македонци и каква визија според него треба да има опозицијата. - "Со овие зборови, вие го...

Од ПЈРМ до Северна Македонија: Српска „Политика“ за 29 годишниот пат на Македонија

Додека претседателот Стево Пендаровски бара консензус од сите партии за преговори со ЕУ, ВМРО-ДПМНЕ вели дека земјата ја води мaфијата Зоран Заев и Стево Пендаровски на церемонијата на Денот на нeзависноста во Скопје, пишува српска Политика. Во историјата на македонската...

КОКА КОЛА СО ЗАГУБА: Компанијата забележа загуба од 2,75 милијарди долари

Американската компанија „Кока-кола“ забележа загуба во последниот квартал од минатата година поради порастот на даночните обврски на 3,6 милијарди долари, што е последица на неодамна усвоените измени на даночните закони во САД. Компанијата пријавила загуба од 2,75 милијарди долари или...

ВМРО-ДПМНЕ: Да се санкционираат побудувањето на националистичките страсти и ширење на етничката нетрпеливост

ВМРО-ДПМНЕ денеска го осуди и побара надлежните органи да го расчистат вчерашниот инцидент на фудбалскиот натпревар во скопски Чаир, во кој, наведуваат, се промовираше мапа со голема Албанија во чии граници има и делови од Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ, како што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img