предупредување

СЗО предупредува за „нова бура“ низ Европа поради омикрон

Светската здравствена организација предупреди дека „се подготвува уште една бура“, опишувајќи го драматичното ширење на сојот Омикрон низ Европа, јави ДПА. – Откако беше идентификуван пред помалку од четири недели, сојот на коронавирусот беше откриен во најмалку 38 од 53...

СЗО со предупредување пред Божиќ: Подобро е да се откажат собирите отколку животот

Светската здравствена организација издаде предупредување пред Божиќните празници поради забрзаното ширење на омикронот. Подобро е да се откажат собирите отколку живот, рече лидерот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус на прес-конференција, додавајќи дека треба да се донесат тешки одлуки. „Во некои случаи, тоа...

Г7 ја предупреди Русија на тешки последици доколку ја нападне Украина

Шефовите на дипломатиите на групата седум најразвиени демократии (Г7) денеска ја предупреди Русија за „тешките последици” доколку претседателот Владимир Путин ја напдне Украина, се наведува во нацрт-изјавата што ја добија британските медиуми. На самитот во северниот англиски град Ливерпул, претставниците...

Креаторот на вакцината „АстраЗенека“ предупредува: Следната пандемија може да биде посмртоносна

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза со ковид-19, предупреди еден од научниците вклучени во развојот на вакцината Оксфорд-АстраЗенека. Професорката Сара Гилберт рече дека треба да се инвестираат повеќе ресурси во подготвеноста за пандемијата за да се...

СЗО со ново предупредување: Омикрон мутацијата на коронавирус потврдена во 38 земји

Омикрон мутацијата на коронавирус е откриена во најмалку 38 земји во светот, но се уште не е пријавен ниту еден смртен случај, соопшти Светската здравствена организација. СЗО предупредува дека би можеле да поминат повеќе недели додека да се утврди колку...

Светските сили ја предупредуваат Русија, Москва вели дека ќе одговори

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изрази загриженост поради невообичаено високата концентрација на руски војници во близина на Украина во изминатите неколку недели. Министрите за надворешни работи на НАТО вчера во Рига почнаа дводневен состанок на кој изразија загриженост поради...

СЗО предупредува: Омикрон претставува висок ризик, мутациите се загрижувачки

Видот омикрон на коронавирус најверојатно ќе се шири и претставува многу висок глобален ризик, каде што зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 во некои области може да има тешки последици, соопшти утринава Светската здравствена организација. СЗО ги советуваше земјите-членки...

Столтенберг ја предупреди Русија: „Упадот во Украина ќе има своја цена“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја предупреди Русија дека секој обид за упад во Украина ќе има своја цена, бидејќи расте загриженоста за руското зголемување на трупите во близина на украинската граница. Украина соопшти дека Москва држи околу 90.000...

СЗО предупредува: Следува зима со 700.000 починати

Канцеларијата на СЗО за Европа, соопшти дека голема е можноста 53 земји од светот до пролет да се соочат со уште 700.000 починати пациенти од Ковид-19. Од таму додаваат дека бустер дозата треба да биде приоритет за најранливите категории на...

Филипче предупредува: Mора да се подготвуваме за лошите сценарија

Многу е тешко со сигурност да се каже во која насока ќе оди епидемиологијата, меѓутоа ние мора да се подготвуваме за лошите сценарија кои значат преоптоварени болници, полни ковид – центри и други одделенија кои ги пренаменуваме да бидат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img