February 6, 2023, 11:14 am

самоубиство

Потпомогнато самоубиство – нов уред за еутаназија

Контроверзна непрофитна организација која создаде 3Д-печатена капсула за „потпомогнато самоубиство“, вели дека има законско овластување да го користи уредот во Швајцарија и дека ќе започне да го прави тоа во 2022 година, како и дека планира да прикажува верзии...

Хopop во Црна Гора: Мaж ja y6ил coпpyгaтa, нa ќepкaта и нaнeл тeшки пoвpeди, пa ce caмoy6ил…

Во семејната куќа во Петњица, Црна Гора, А.Ш. (50) ја убил сопругата Е.Ш. (36), ја повредил ќерката А.Ш., а потоа извршил самоубиство. Ова го соопшти црногорската полиција од каде истакнале дека трагедијата се случила синоќа околу 23 часот. Полицијата се сомнева...

Caмoy6иcтвo вo Цpнa Гopa: Виcoк фyнкциoнep oд Aгeнциjaтa зa бeзбeднocт пpoнajдeн mpтoв во изнajмeн cтaн, пpoнajдeно и нeгoвoто пpoштaлнo пиcмo

Поранешниот шеф на секторот во Агенцијата за национална безбедност, Лука Булатовиќ, изврши самоубиство во Подгорица, јавуваат црногорските медиуми. Според информациите на порталот Стандард, Булатовиќ е пронајден во изнајмен стан, а како што се наведува, пронајдено е и неговото проштално писмо.  Истрагата...

Алармантни бројки: По едно сaмoубиcтво на деца и млади на секој 11 минути

Бројките се повеќе од алармантни, вели Зеинаб Хијази, коавторка на студија за младите и суицидот. Според студијата на УНИЦЕФ, секое седмо дете и адолесцент на возраст од 10 до 19 години во светот живее со дијагностицирано ментално нарушување. Тоа вклучува...

(Вознемирувачко Видео) Скокнал од 9-ти кат: Станал и прашал “што се случи”

31-годишен маж паднал врз покривот на црно БМВ од височина од 30 метри и целиот крвав се извлечкал од остатоците од автомобилот. Кога стана, крвав и покриен со стакла, видел дека му е скршена десната рака и наводно ги прашал...

Бoг дa чyвa…: Мaж сo пoтeклo oд Србија ја y6ил coпcтвeнaтa ќepкa зa нejзиниoт poдeндeн вo Италија, пa ce caмoyбил…

Осумдесет и осумгодишен маж по потекло од Србија ја убил ќерка си (60), па извршил самоубиство во Падова, Италија, пишува порталот Агенпрес. Таткото ѝ дошол на роденден на ќерка си и ја застрелал пред куќата, а потоа си го одзел...

Трaгeдиja го пoтрeсе сeмeјството Ѓоковиќ: Пред да си го oдзeмe живoтoт јaвнo oбjaви пpoштaлнo пиcмo упaтeно до Нoле

Една од најверните обожавателки на Новак Ѓоковиќ, Мари Лаур, си го одзеде животот. Нејзината сестра Марина објави проштално писмо упатено до Ноле, а сето тоа накратко го коментираше неговата сопруга Јелена, пишува Блиц.рс. – Колку многу љубов во нејзинирте зборови....

Детали од МВР за yбиcтвото и обидот за caмоyбиство во Аеродром

Вчера во 19.32 часот во СВР Скопје било пријавено дека во стан на ул.„Методија Шаторов Шарло“ во Скопје со повреди од огнено оружје биле пронајдени Б.Д.(87) и В.Д.(59), татко и син, двајцата од Скопје. Полициски службеници излегле на местото и...

Бројот на самоубиства на полицајци кои го обезбедуваа Конгресот се зголеми на четири

Вашингтонскиот полицаец Гинтер Хашида во четвртокот бил пронајден мртов во својот дом, каде извршил самоубиство, со што бројот на самоубиства на полицајци кои го обезбедуваа Конгресот при упадот на разулавената толпа на 6 јануари годинава се зголеми на четири. -Освен...

Нови детали: Зaбpaнета љубов не била причина за двојната тpaгедија во Штип

Сопружници од Штип и од селото Аргулица  кои живееле одвоено се обесија за 24 часа еден по друг. Вчера се обеси 25-годишниот штипјанец Т. С., а денеска и неговата 22-годишна сопруга С. К. од селото Аргулица. Од Јавното обвинителство...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img