October 3, 2023, 6:33 pm

СЗО

Официјално, СЗО го класифицираше новиот сој коронавирус како загрижувачки и високо пренослив

Советодавниот панел на Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше новиот вид на Ковид-19, откриен во Јужна Африка, како „загрижувачки“ и високо пренослив вирус и го нарече Омикрон. Тоа е првпат за неколку месеци СЗО да класифицира нов вид на...

СЗО ја повикува Европа да размисли за задолжителна вакцинација

Извршниот директор на СЗО за Европа ги повикал Европските земји да разгледаат можност за задолжителна вакцинација. Роб Батлер за “Sky News” рекол дека е време разговорот да се води и од перспектива на поединци и од перспектива на заедница....

СЗО објави извештај за Македонија: Дали луѓето можат да си дозволат да платат за здравствена заштита?

Луѓето во Македонија сѐ повеќе имаат пристап до јавно финансирана здравствена заштита, но катастрофалните трошоци за здравствена заштита остануваат предизвик, открива новиот извештај на СЗО/Европа објавен денес. Извештајот „Дали луѓето можат да си дозволат да платат за здравствена заштита?...

СЗО: Децата се во мал ризик, споделете ги вакцините преку КОВАКС

Децата и адолесцентите се во помал ризик од добивање на тежок облик на Ковид-19, соопшти денеска Светска здравствена организација, при тоа упатувајќи апел до државите да ги споделат вакцините со сиромашните држави во рамките на програмата КОВАКС. СЗО укажа на...

СЗО предупредува: Следува зима со 700.000 починати

Канцеларијата на СЗО за Европа, соопшти дека голема е можноста 53 земји од светот до пролет да се соочат со уште 700.000 починати пациенти од Ковид-19. Од таму додаваат дека бустер дозата треба да биде приоритет за најранливите категории на...

Локдауни и протести низ Европа – СЗО загрижена поради ширењето на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во претходното деноноќие направени се 3.859 тестирања, 449 се нови позитивни случаи на Ковид-19, 317 се оздравени и 12 починати. Досега во земјата се направени вкупно 1.446.403 тестирањана Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица...

СЗО: Смртноста од Ковид-19 во Европа за една недела е е зголемена за пет отсто

Минатата недела, повеќе од 2,1 милиони луѓе во европскиот регион се заразиле со коронавирус, а повеќе од 28.000 починале, според Светската здравствена организација (СЗО). За седум дена, бројот на нови инфекции во регионот се зголеми за осум отсто, а...

СЗО ја пpeдyпpeдyва Европа за пoлoвинa милиoн cmpтни иcходи oд Koвид-19 дo февраури

Европските држави се соочуваат со новите дневни рекорди на заразите со Covid-19 и Светската здравствена организација (СЗО – WHO) предупредува дека толку високиот процент на преносот би можел да доведе до половина милиони дополнителни смртни исходи на континтентот до...

СЗO ja oдoбpи индиcкaта вakцинa „Koвaкcин“ зa итнa yпoтpeбa

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека ја одобрила вакцината „Коваксин“ против Ковид-19 за итна употреба, која ја произведува индиската фармацевтска компанија „Барат Биотек“. – Техничката советодавна група утврди дека вакцината Коваксин ги исполнува стандардите на СЗО за заштита од...

СЗО: Нe трeба да се бaра дoкaз зa вakцинaцијa пpoтив Koвид-19 зa пaтyвaњe вo cтpaнcтвo

Комитетот за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО) порача дека не треба да се бара доказ за вакцинација против Ковид-19 за меѓународни патувања, бидејќи тоа ќе го ограничи глобалниот пристап поради неправедната дистрибуција на вакцините. Во соопштението на Комитетот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img