СЗО

Шефот на СЗО: Со третата доза нема да се стави крај на пандемијата

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека не треба да се негува илузијата дека третата доза е доволна за да се ослободи светот од пандемијата на ковид-19, пишува Гардијан. Ниту една земја нема да може да излезе од...

СЗО предупредува за „нова бура“ низ Европа поради омикрон

Светската здравствена организација предупреди дека „се подготвува уште една бура“, опишувајќи го драматичното ширење на сојот Омикрон низ Европа, јави ДПА. – Откако беше идентификуван пред помалку од четири недели, сојот на коронавирусот беше откриен во најмалку 38 од 53...

СЗО со предупредување пред Божиќ: Подобро е да се откажат собирите отколку животот

Светската здравствена организација издаде предупредување пред Божиќните празници поради забрзаното ширење на омикронот. Подобро е да се откажат собирите отколку живот, рече лидерот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус на прес-конференција, додавајќи дека треба да се донесат тешки одлуки. „Во некои случаи, тоа...

Кремљ верува дека СЗО ќе го одобри Спутник V во следните месеци

Во Кремљ се уверени дека Светската здравствена организација (СЗО) во следните неколку месеци ќе го одобри Спутник V, руската вакцина против ковид-19, ја пренесе агенцијата Интерфакс изјавата на портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. Москва во вторникот призна дека на СЗО...

СЗО одобри уште една вакцина

Светската здравствена организација (СЗО) ја одобри вакцината против корона вирус на американската компанија „Новавакс“ и „Серум“ институтот во Индија, што ја отвора вратата за нејзино вклучување во програмата Ковакс. Вакцината позната како „Ковавакс“ (CovavaxTM) е деветта вакцина одобрена од СЗО...

СЗО издаде привремени препораки за мешање на вакцините против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) синоќа издаде привремени препораки за употреба на вакцините против Ковид-19 од различни производители како втора или засилувачка доза. Во зависност од достапноста, вакцините со mRNA, како што се оние на Фајзер и Модерна, може да се...

СЗО: Вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против омикрон сојот на коронавирусот

Прелиминарните докази сугерираат дека вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против инфекции и преносот поврзани со омикрон сојот на коронавирусот, кој има поголема способност за реинфекција, соопшти денеска Светската здравствена организација. СЗО наведе во неделното епидемиолошко ажурирање дека се...

СЗО увиде дека „Омикрон“ сојот беше потценет

СЗО заклучува дека омикрон се шири со исклучително голема брзина и оти досега беше потценет. Иако новиот сој на коронавирусот резултира со полесни симптоми, бројот на заразени може да ги попречи здравствените системи, според генералниот директор на организацијата Тедрос...

СЗО: Омикрон варијантата на коронавирусот детектирана во 63 земји

Омикрон варијантата на коронавирусот е утврдена во 63 земји во светот, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), прецизирајќи дека податоците се заклучно со 9 декември. Според СЗО, варијантата Омикрон е позаразна од Делта и ја намалува ефикасноста на вакцините, но предизвикува...

СЗО: Хоспитализациите предизвикани од високо заразната варијанта на Омикрон најверојатно ќе се зголемат поради брзото ширење

КОВАКС-глобалната мрежа за распределба на вакцините против корона вирусот има потреба од нови правила на долг рок за да се спречи натрупување на големи количества вакцини од страна на богатите земји, изјави денеска Брус Ајволд, висок советник на Светската...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img