скопје

Соопштение од ЕВН: Oд 8 до 15.30 часот нема да работат семафорите во строгиот центар на Скопје

Oд 8 до 15.30 часот нема да работат семафорите во строгиот центар на Скопје. Како што соопштија вчера од компанијата ЕВН, семафорите нема да работат оти овој дел од градот ќе биде без струја. Од ЈП „Улици и патишта“, која...

Скопјанец yцeнувал девојка, ѝ барал 3.000 евра за да не објави нејзини компромитирачки фотографии

Денеска (23.12.2021) во трговски центар во Скопје полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје го приведоа А.Е. (24) од Скопје поради основано сомнение за сторено кривично дело уцена. Имено, А.Е. побарал 3000 евра од 22-годишна девојка...

ЈП Улици и патишта ги повика МВР да не дозволат голем метеж низ градот поради најавеното исклучувањето на семафорите

ЈП Улици и патишта по најавите на ЕВН дека дел од семафорите во централното градско подрачје нема да работат во текот на утрешниот ден од 8 часот наутро до 15:30, ги повикува надлежните за регулирање на сообраќајот, односно МВР за да...

Утре без вода неколку улици од Центар

Од ЈП Вододвод и Канализација сме известени дека на ден 24.12.2021 година (петок), поради изведување на уличен водоводен дефект со димензија – ф – 80 мм., на ул. Црвена Вода, раскрсница со ул. Даме Крапчев , прекинато водоснабдување ќе...

(Фото) Општина Кисела Вода даруваше пакетчиња на дечињата од ЈДГ 8 Март

Претседателот на Советот на Општина Кисела Вода, Иван Живковски, со претставници од општинската администрација, денес беше во градинката “8 Март”, објект “Пржино”, каде на сите дечиња им беа доделени пакетчиња, како донација од Општина Кисела Вода. Децата се претставија...

ЕВН со вонредно известување: Исклучување на струјата во Центар, еве на кои локации

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 24.12.2021 година (петок), без електрична енергија ќе станат: – во периодот од 08:00 до 15:30 часот, ќе има вонредно исклучување на следниве локации: семафори на раскрсница кај Веро Џамбо, ул. КЕЈ 13-ти...

Милошевски: Бас рапид транзитот на Шилегов може да ја ypне цела Железничка, целиот проект е опacност по бeзбедноста

Милош Милошевски, новинар и аналитичар во Инфомакс, во гостување во емисијата „Јади бурек“, зборуваше за ветните проекти на поранешниот градоначалник на град Скопје, Петре Шилегов, кои не ја видоа светлината на денот. Милошевски ги спомна четирите мостови, од кој само...

Општина Кисела Вода подели 400 вреќи со сол во училиштата, градинките и во месните заедници

Поради ниските температури и најновите прогнози за временските услови според кои постои можност и за првиот снег во Скопје, Општина Кисела Вода информира дека ги изврши сите подготовки за справување со евентуалните снежни наноси и замрзнати јавни површини. Од Општината...

Арсовска на средба со здруженијата „Го сакам Водно“ и „О2“: „Итноста на состојбите налага да се донесе посебен закон за заштита на Водно“

Градоначалничката на Град Скопје денес оствари средба со граѓанските здруженија „Го сакам Водно“ и „О2“. На средбата се разговараше за заштита на Водно, предизвиците и предлози за нивно трајно решавање. „Итноста на состојбите налага да се донесе Lex specialis закон...

Арсовска и Стефковски на работна средба со Урбаните и Месните заедници од општина Гази Баба

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски, заедно со градоначалникот на Град Скопје Данела Арсовска одржа работна средба со Урбаните и Месните заедници од општина Гази Баба. На средбата се разговараше за проблемите со кои се соочуваат граѓаните. „Проблемите ќе ги...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img