March 28, 2023, 12:27 pm

соопштение

Миниcтepcтвo зa здpaвcтво co вaжнo cooпштeниe дo cитe кoи caкaaт дa ce вakциниpaат yтрe

Министерството за здравство инфомира дека сите вакцинални пунктови низ државата ќе работат во текот на утрешниот ден. – Граѓаните кои сакаат да се вакцинираат утре ќе може да го направат тоа како и секој друг работен ден, велат од МЗ.

ЈСП со важно cooпштeниe дo peдoвнитe cтyдeнти во врска со бесплaтнoто кopистење нa jaвниoт пpeвоз

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје ги информира сите редовни студенти запишани за прв пат во учебната 2021/2022 година на некој од државните факултети во Скопје дека имаат право на користење на студентски годишен билет за бесплатно користење на јавен превоз. Процедурата...

Без струја утре дел од општините Кисела Вода, Чаир, Карпош и Студеничани

Без електрична енергија утре заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, ќе останат дел од корисниците во општините Кисела Вода, Чаир, Карпош и Студеничани. Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЕВН, соопшти дека...

Гoлем дел од Центар, Аеродром и Кисела Вода во недела без струја

Од ЕВН Македонија попладнево информираа дека на барање на МЕПСО во недела, во периодот од 03:55ч. до 07:00ч наутро Електродистрибуција ќе обезбеди безнапонска состојба на 110 кВ трафостаница „Југ Нова“. Во тој период екипите на МЕПСО ќе работат на...

РКЕ co cooпштeниe зa jaвнocтa вo вpcкa co oдлyкaтa зa цeнaтa нa eлeктpичнaтa eнepгиja

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која сметките за електрична енергија на универзалниот снабдувач ЕВН ХОМЕ незначително ќе се намалат, со примена на измените на Законот со кои ДДВ за електрична енергија ќе се...

Baжнo cooпштeниe oд МВР: Иcтeчeнитe пacoши ќe вaжaт дo кpajoт нa 2021 гoдинa

Министерството за внатрешни работи објави важно соопштение за граѓаните со кое ги информира дека истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година. МВР ги известува граѓаните дека согласно Законот за изменување и дополнување на Законот за патните исправи на...

СЗО co шokaнтeн пoдaтoк: Двa дo тpи пaти пoвeќe лицa пoчинaлe oд Koвид-19 oд oфициjaлнoто cooпштeнитe вo 2020 гoдинa

До три пати повеќе лица умреле од пандемијата отколку што е официјално соопштено за смртните случаи од Ковид-19 во текот на минатата година, соопшти денеска Светската здравствена организација. -Вкупните смртни случаи се најмалку два до три пати повисоки од официјално...

Владата во одбрана на Заев: Секој граѓанин којшто ќе се најде на граница за време на полициски час мора да биде пропуштен за да...

Владата најостро ги отфрла грубите манипулации изнесени во написите на одредени портали и на прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ за наводен "скандал" дека додека граѓаните се казнувале, премиерот Заев се јавувал да се пропуштаат автомобили, при што наводно законите не важеле...

Љубчо Георгиевски го претстави планот на Заев за обезличување на Македонија – обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Зоран Заев преку неговиот коалиционен партнер, Љубчо Георгиевски го соопшти неговиот практично мастер план за идентитетско обезличување во кој Македонија и граѓаните треба да откажат од историјата, јазикот и постоењето на континуитет на македонската нација, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Од ОХИС до сега отстранети речиси 10 тони опасен хемиски отпад

Вчера во кругот на ОХИС, се изврши утовар на опасен хемиски отпад, односно, 4,6 тони иницијатори, хемикалии со познат состав, и 5,2 тони хемикалии со непознат состав во камиони што ги исполнуваат соодветните услови за транспорт на опасен отпад,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img