August 18, 2022, 11:36 pm

СРЦЕ

Најчеста причина за смрт во Македонија и како да ја спречиме

Срцевите заболувања се причина број 1 за смрт во Македонија. Еден од најголемите придонесувачи за оваа статистика е недостатокот на посветеност на здрав начин на живот на срцето. Вашиот животен стил не е само најдобра одбрана од срцеви заболувања, туку...

Петта тpансплантација на сpце и две тpансплантации на бyбрези извршени во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Петта трансплантација на срце и две трансплантации на бубрези од починат донор се извршени денеска во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Трансплантацијата на срце е извршена кај 66-годишен пациент за кој немало друга алтернатива и чие срце работело со...

Со домати до здраво срце и убава кожа

Доматите се главен прехрамбен извор на ликопен кој е силен антиоксидант, а поврзан е со бројни здравствени бенефити, вклучително намален ризик од срцеви болести и рак. Покрај тоа, доматите се богат извор на витамин Ц, калиум, фолати и витамин...

Cpцето на Ериkceн пpecтанало да чуka неколку минути

Репрезентативниот доктор на Данска, Мортен Босен во изјава за „Асошиејтед Прес“ објасни што се случувало додека се бореа за животот на Кристијан Ериксен, кој колабираше на натпреварот Данска-Финска. -На почетокот тој дишеше и го чувствував неговиот пулс, но одеднаш тоа...

Тpaнcплaнтациjaтa e зaвpшeнa: Paнo yтpoвo cpцeтo нa 44 гoдишнaтa пaциeнткa пoвтopнo чyкa

Министерот за здравство Венко Филипче на социјалните мрежи информира дека рано утрово срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. -Пациент кој неколку години боледува од тешка кардиоваскуларна болест доби шанса за нов...

И четвртото срце го дарува жена

Д-р Маја Мојсовска – Мијовска, национална координаторка за трансплантација ни рече дека дарителка е 44-годишна жена чие семејство се согласило да се трансплантираат нејзиното срце, бубрезите и дел од коскеното ткиво. „Драго ми е дека ја подигнуваме свеста на граѓанките...

Четириесетгодишна скопјанка е третиот донор на срце во земјава

Министерот за здравство Венко Филипче утрово информираше дека во тек е трансплантација на срце, трета во земјава во рок од една година. Донорот е жена од Скопје на возраст од 40 години. Таа добила спонтано крварење во мозокот и случајот...

Hajнoвa cтyдиja oд САД: Кopoнaвиpycoт гo пoгoдyвa и cpцeтo – пpeдизвикyвa cлaбeeње на cpцeтo и кaj цeлocнo здpaви лyѓe

Пациентите лекувани од инфекцијата на коронавирус имаат зголемен ризик од развој на срцева слабост за време на третманот, дури и ако немаат историја на срцеви заболувања или кардиоваскуларен ризик, покажуваат резултатите од новата американска студија. Истражувачите од медицинското училиште „Монт...

27 гoдишнo мoмчe oд Македонија дoби нoвo cpцe – дoнop e ceмejcтвo нa 20 гoдишнa дeвojкa кoja пoчинaлa вo cooбpaќajнa нecpeќa

Доцна синоќа на Клиниката за кардиохирургија беше извршена трансплантација на срце кај 27-годишно момче кое подолго време чекало донор. Сложената операција траеше неколку часа. Срцето кај младото момче почнало да чука пред 4 часот утринава. Ова е втора операција на пресадување...

Пpинц Филип имaл oпepaциja нa cpцe: Ocтaнyвa вo 6oлницa – oвa ce дeтaлитe

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, беше опериран и ќе остане во болницата. Според британските медиуми, повикувајќи се на најавите на Бакингемската палата, принцот претрпел интервенција на неговото срце и сè поминало добро. – Војводата од Единбург вчера имаше...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img