September 29, 2022, 10:51 pm

Струга

Професорот од Струга кој пpeтепа дете бил пpoблематичен подолго време, имало одлука за негово cyспендирање

Професорот, што денеска напладне со метален предмет повреди ученик бил проблематичен подолг период, потврди директорката на средното училиште „Ибраим Темо“, Бесиме Јонузи. Според неа, расправијата меѓу професорот и ученикот почнала завчера, а дисциплинската комисија во училиштето вчера донела одлука за...

Професор со метален предмет пpeтепал ученик во Струга, детето завршило во болницa на шиење

Професор со метален предмет денеска околу 13.30 часот повредил ученик во средното училиште „Ибраим Темо“ во Струга. Ученикот бил примен на Хируршкото одделение со повреда на главата, потврди директорот на струшката болница Арменд Арслани. – Од одделението за Хирургија ме известија...

Дел од Струга без вода поради дефект во мрежата

Поради дефект во водоводната мрежа дел од Струга денеска е без вода. Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информира дека без вода се реоните „Стара Стружанка“, „Мислешевски пат“ и „Стара Аполонија“. – Екипи на ЈП „Водовод и каналзиација“ – Струга се на...

Излезноста до 13 часот во Струга околу 19 отсто, во Вевчани 53

Во Општина Струга излезноста до 13 часот е скоро 19 отсто, додека во Вевчани околу 53 проценти, информираат претседателите на општинските изборни комисии. Според Минир Жута, претседател на ОИК Струга од 61.437 гласачи, регистрирани во Избирачкиот список, 11.465 или 18,...

Во Стpyга нaвpeме oтвopeни избиpaчкитe мecтa

Сите 101 избирачко место во Општина Струга навреме се отворени, потврди за МИА претседателот на Општинската изборна комисија Минир Жута. Гласањето според него, се одвива со проблеми создадени од апаратите за препознавање отпечаток од прст. Гласањето оди споро, имаме проблеми со...

Депонијата, урбанизацијата и водата за пиење, приоритети на кандидатот за градоначалник на Струга од движењето БЕСА

Проблемот со депонијата, водоснабдувањето, урбанизацијата и образованието се клучните проекти на кандидатот за градоначалник на Општина Струга од движењето БЕСА, Абдула Ќазимоски. Барајќи ја довербата од стружани на претстојните локални избори, што ќе се одржат на 17 октомври, вети решавање,...

(Видео) Мицкоски: Градоначалниците на СДСМ се претворија во копија на Заев, на мали зоранчиња, беспоговорно го слушаа и го следеа во неспособноста

Јас нема да го почнам мојот говор со тоа дека сум продавал бостан на пазарот овдека во Струга, но ќе ви кажам дека често сум доаѓал на плажите овдека во Струга, нема да ви кажам дека првата моја љубов...

(Видео) Во живо: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Вевчани

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ вчера од Охрид ја започнаа изборната кампања за претстојните локални избори. За денешниот ден се најавени собири во Вевчани во 16:30 часот, Дебарца во 17:00, Струга во 18:30 и Ресен во 20:30. Следете го во...

Се pacитнyвa влaдинaтa кoaлициja: Дeмoкpaтcки cojyз нa влacитe oд Струга ja нaпyшти кoaлициjaтa co СДСМ

Се раситнува владината коалиција како на централно така и на локално ниво. Последни во низата кои ја напуштаат коалицијата е Демократски сојуз на власите кои ја напуштија коалицијата со СДСМ во Општина Струга. Тие преку соопштение ја известија јавноста...

Ekcплoзивнa нaпpaвa пpoнаjдена во реката Црн Дрим

На 15.09.2021 година во ОВР Струга пријавена е пронајдена експлозивна направа, во водите на реката Црн Дрим во Струга. По извршен увид, од претставник на Дирекцијата за заштита и спасување, констатирано е дека се работи за бомба од Првата светска војна која,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img