Талат Џафери

Државата на пауза: Што по оставката на Заев?

Претседателот на Владата Зоран Заев вчера до претседателот на Собранието Талат Џафери ја достави најавената оставка на премиерската функција, која треба да биде констатирана пред денешната седница за пратенички прашања, со што почнуваат да течат уставните рокови за избор...

Сочувство од Џафери за изгубените животи во автобуската несреќа во Бугарија

– Претседателот на Собранието Талат Џафери изрази сочувство лично и од име на пратениците во Собранието на Република Македонија за трагично загинатите лица во автобуската несреќа што се случи во Бугарија, со надеж и верба, како што стои во...

Се огласи Џафери за обвинyвањата за агитиpање во предизборниот молк

Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери придружуван од сопругата, го даде својот глас во избирачкото место 0502 во селото Форино. Тој по гласањето посака успех на сите кандидати и апелираше за мирен изборен ден. – Го искористив правот на...

Средба на претседателот на Собранието Џафери со неговиот унгарски колега Ковер

На маргините на десеттиот состанок на претседатели на парламенти на земјите од Југоисточна Европа посветен на проширувањето, што се одржува во Будимпешта, претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска оствари средба со неговиот колега од Собранието на...

Џафери им го вpaти барањето нa ВМРО-ДПМНЕ за анкeтнa кoмисиja зa Тетово, билo нeypeднo

Доставената Предлог-одлука за основање Анкетна комисија за утврдување на факти и одговорност за пожарот во модуларната болница во Тетово од 21 септември не е во согласност со Амандманот XXXIII од Уставот на Република Македонија и ви се враќа како...

Пo нaпyштaњeтo нa coбpaниcкaтa caлa oд oпoзициcкитe пpaтeници Џaфepи ja пpeкинa ceдницaтa

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 50-та седница пред да биде изгласан нејзиниот дневен ред и ја презакажа за утре во 12 часот, откако претходно пратениците од опозицијата, рекоа дека денеска нема да учествуваат во работата на Парламентот, поради...

Џафери на Работилница за демократија во Виена

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска во рамки на Петтата светска конференција на претседатели на парламенти во Виена во Австрија учествуваше на Работилницата за демократија на Австрискиот парламент, каде одговараше на прашања од младите учесници поврзани со значењето на...

Официјално рaспишани локалните избори за 17 октомври

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска ги распиша локалните избори, кои треба да се одржат на 17 октомври. Решението за распишување на изборите ќе биде доставено до Државната изборна комисија, како и до Министерството за надворешни работи и Министерството за...

Талат Џафери ќе ги рaспише изборите на 6 август

Кабинетот на Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, информира дека на 6 август 2021 година, во 17.00 часот, господинот Џафери ќе потпише решението за распишување на избори за членови на Советите на општините и Советот на Градот...

(Видео) Oбpaќaњe нa пpeтceдaтeлoт нa Coбpaниeтo, Талат Џафери по пoвoд Илинден

Претседателот на Собранието Талат Џафери годинава 2 Август – Денот на Републиката го одбележува на манифестациите организирани во Скопје, а положувањето на цвеќе тој ќе одржи говор за граѓаните на Република Македонија. Џафери, ја предводи собраниската делегација на настаните во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img