Фатмир Битиќи

Битиќи: Комисиите со Бугарија се важни, клучно е железничката инфраструктура да профункционира час поскоро

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, во предновогодишното интервју за МИА оценува дека комисиите за економија и за инфраструктура што ги предлага бугарскиот премиер Кирил Петков се важни за да се унапреди економската соработка. Склон сум да кажувам дека соработката...

Колку поскапа струја ќе плаќаме од први јануари?

Власта уверува дека цената на електричната енергија по Нова Година нема да се поскапи повеќе од 10 проценти, иако некои од медиумите објавија дека новата цена на струјата ќе биде повисока за 38 проценти. Економските министри уверуваат и дека...

Битиќи смирува: Се носат мерки за ублажување и надминување на состојбите

Во рамките на континуираниот процес на дијалог и дискусија помеѓу Владата и другите органи на државна управа со преставниците на бизнис секторот, во Владата на Република Македонија се одржа редовна седница на Комисијата за јавно-приватен дијалог. Од Влада информираат дека...

Битиќи: Бизнис конфедерацијата на Македонија веќе 20 години работи одговорно, посветено, принципиелно и етички

Бизнис конфедерацијата на Македонија веќе 20 години работи одговорно, посветено принципиелно, етички и за тоа навистина ви честитам. Се надевам дека нашата соработка и постојано отворен дијалог ќе продолжи и заедно преку партнерски однос ќе бидеме во функција на...

Битиќи: Заев му е потребен на општеството, не знам дали денеска на дневен ред ќе pacправаме за неговата оставка, сметам дека има побитни теми

Треба да се подготвиме за четврток, затоа што пред нас се големи предизвици, и општествени и економски, за коишто сметам дека денеска ќе расправаме и ќе видиме кое е најдоброто решение, изјави вечерва вицепремиерот и потпретседател на СДСМ, Фатмир...

Битиќи на фopyмoт „Стpaтeшки eкoнoмcки paзгoвopи” вo Хрватска – Во нареднитe 5 гoдини ќе го тpaнсфopмираме енepгeтcкиот ceктор во Република Македонија

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес, на покана на  „Бизнис развојната мрежа за Југоисточна Европа" (SEEBDN – South East Europe Business Development Network) и „ТПА групација" (TPA...

Битиќи ќe yчecтвyвa нa фopyмoт „Cтpaтeшки eкoнoмcки paзгoвopи“ кoj ce oдpжyвa вo Хpвaтска

Ве известуваме дека денес, на 1-ви октомври (петок), заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи ќе учествува на форумот „Стратешки економски разговори", кој е во организација на Бизнис развојната...

Битиќи твpди – cтpyjaтa нeмa дa пocкaпи

Заменикот на претседателот на владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, во гостувањето во емисијата „Утрински брифинг“, посочи дека изјавата дека цената на електричната енергија ќе поскапи по локалните избори е потполно неточна...

Битиќи: СДСМ ќе продолжи да го дава најдоброто за сите граѓани

Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи во рамки на караванот “Најдоброто за нашата општина” го посети Гостивар каде што заедно со жителите на централното градско подрачје одржаа конструктивна маалска средба. Низ отворена дебата со присутните гостиварчани потпретседателот најпрво...

Битиќи: Во овој момент не се размислува за седми пакет економска помош

Во овој момент не се размислува за седми пакет економски мерки за помош на стопанството и граѓаните за справување со последиците од корона кризата, порача денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. -Разговори ќе имаме. Секојдневно разговарам со стопанските комори...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img