фејсбук

„Фејсбук“ најлоша компанија во светот за 2021 година

Технолошкиот гигант Фејсбук, неодамна преименуван во Мета е „најлошата компанија“ во светот за 2021. Ова е утврдено по гласањето на повеќе од 1.500 корисници на отворена анкета на Јаху Фајненс (Yahoo Finance). Корпорацијата на Марк Закерберг доби над 50 отсто...

Што се случува? – Фејсбук блокираше македонска компанија поради сомнеж за „сајбер-шпионажа“

Седум компании, од кои една е од Македонија, ја искористиле нејзината платформа за да шпионираат 50.000 луѓе во 100 земји, тврди Фејсбук. Фејсбук објави дека седум компании, од кои една е од Македонија, ја искористиле нејзината платформа за да шпионираат 50.000 луѓе во 100...

Измами на социјалните мрежи – Еве како да се заштитиме

Примамливи реклами кои ви овозможуваат конверзија на криптовалути и брза заработувачка, неверојатни попусти од познати брендови, патувања од соништа или дарежливи награди од кои ве дели само еден клик – се некои од честите понуди на социјалните мрежи со...

Сурови факти за новото вето

Поранешниот пратеник и член на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, ги објаснува причините за обновеното вето на Бугарија за Македонската интеграција во ЕУ. Тој на социјалната мрежа фејсбук напиша: „Неколку сурови факти за новото вето... (доколку сте припадник на "доброто" и "прогресот" нема...

Реклами за малолетници ќе бидат забранети – нов интернет правилник на ЕУ

Европските пратеници во вторникот гласаа за забрана на онлајн рекламите што ги таргетираат децата, со што се засили сузбивањето на платформите на Big Tech и нивните политики за умереност на содржината. Предложената забрана беше вклучена во нацрт-правилникот на ЕУ за...

(Видео) Бугарите продолжуваат со кражба и фалсификување на македонската култура

На социјалните мрежи постојано наидуваме на реакции од македонски музичари, како и други работници во полето на културата, кои објавуваат за постојаната, систематска кражба и плагијаризам на македонска народна и современа музика, од страна на бугарски квази-уметници, воедно преставувајќи...

(Видео) Oтсeгa дрoгa се дилa и со дрoн

На фејсбук се појави урнебесно видео, каде еден млад „дилер“ ги претстави новите, современи начини за разнесување и продажба на нелегални психотропни супстанци. Имено, младиот Тревор Валис во своето видео на хумористичен начин објаснува како би можеле да се снајдат...

Што ce cлyчyва? – Фejcбyк вчepa пaк пaднa, од компанијата твpдaт дeкa ги отcтpaнилe пpoблeмитe

Фејсбук ги отстрани проблемите што предизвикаа втор прекин на неговата работа оваа недела и им се извини на корисниците. Синоќа, Фејсбук, Месинџер и Инстаграм повторно станаа недостапни за корисниците во некои делови на светот. Според податоците на веб -страницата Downdetector,...

Дали Фејсбук и Инстаграм можат да уништат нечиј бизнис?

Социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм и апликацијата за преписка WhatsApp, која во понеделникот забележа рекорден дефект во нивната историја, кога не работеа цели седум часа по падот, предизвикаа загриженост кај сите оние што ги користат овие дигитални алатки за...

Пopaнeшнa вpaбoтeнa вo Фejcбyк cвeдoчeшe пpoтив кoмпaниjaтa пpeд Koнгpecoт нa CAД

Френсис Хојген, која беше вработена во Фејсбук, на сведочењето пред Конгресот истакна дека производите на тие компании им штетат на децата и ја поттикнуваат поларизацијата во САД и дека директорите на таа социјална мрежа ги отфрлаат промените бидејќи нивниот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img