цени

Русија ја прекина испораката на гас за европа – Цената на струјата урива рекорди

Цените на електричната енергија низ Европа се качија на загрижувалки нивоа поради зголемувањето на трошоците за купување природен гас и прекинувањето на физичкиот проток на овој клучен енергенс кон Германија низ гасоводот „Јамал-Европа“. Цената на гасот скокна откако операторот за...

РКЕ донесе одлука: Цените на бензините и дизелот остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,25 % во однос на Одлуката од 13.12.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и...

РКЕ донесе одлука: Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на цените на нафтените деривати во просек за 3,02 % во однос на Одлуката од 6.12.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР...

Горивата со нови цени од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе донесе одлука за новите цени на горивата. Минатата недела цените на бензините и дизелот се намалија за 3,50 денари. Ова се актуелните цени на горивата: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 71,00 (денари/литар)Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС...

Криптовалутите во црвено: Голем пад на пазарот на дигитални пари

Пазарот на криптовалути уште „еден ден по ред“ е во црвено, т.е. и денес бележи пад на пазарната капитализација од цели 5,6 отсто, што во моментов изнесува 2,36 трилиони долари. Bitcon во изминатите 24 часа, според веб-страницата CoinDesk, изгуби 2,8...

(Анкета) „Катастрофа, едвај го поминуваме месецот“ – граѓаните за новите ценовни шокови и поскапувањето

За новите ценовни поскапувања и најавените економски политики, од Инфомакс ги прашавме пазарџиите и купувачите на зелениот пазар во Скопје. За тоа, како влијаат поскапите цени на продуктите, нашите испитаници велат дека е тешко да се врзе крај со крај....

РКЕ пред одлука: Ќе имаат ли горивата нова цена од полноќ?

Регулаторна комисија денеска ќе одлучува за новите цени на горивата кои ќе стапат на сила од полноќ. Минатата недела цената на дизелот остана непроменета, а на останатите горива се намали за половина денар. Ова се актуелните цени на нафтените деривати: – Моторен...

РКЕ донесе одлука – ова се новите цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалуваат за 0,50 денари/литар. Новата цена на...

Остар пад на цените на нафтата поради појавата на новиот сој на коронавирусот

Цените на нафтата на светските берзи паднаа и минатата недела, петта недела по ред, бидејќи трговците стравуваат дека новиот сој на коронавирусот може да предизвика повторно затворање на економиите, а со тоа и пад на побарувачката на нафта.Цената на...

Денеска одлука за цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ја соопшти одлуката за цените на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела цената на дизелот се намали за 1,50 денари/литар, додека цените на бензините останаа исти. Малопродажната цена на Екстра лесното масло...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img