January 21, 2022, 12:55 pm

Данска

Англија оди во финале, ќе си ги одмери силите со Италија

Англија и Италија ќе играат во финалето на ЕП во недела откако денеска Гордиот Албион на Вембли беше подобар до Данска со 2-1. Исто како и на вчерашното прво полуфинале, така и на второто 90 минути не беа доволни да...

Неизвесноста трае: И во второто полуфинале ќе се играат продолженија

Неизвесност во одлучувачкиот натпревар помеѓу Англија и Данска. И по крајот на 90 минути неизвесно кој ќе оди во финале и ќе си ги одмери силите со италијанската репрезентација. Натпреварот помеѓу Данска и Англија, во 90 минута беше нерешен, поради...

Данска ќе донира два милиони вакцини на Западен Балкан, Македонија ќе добие 250 000 дози

Данската Влада намени милион дози вакцини, по 250.000 дози како донација за Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, и Косово, како и уште милион дози вакцина „Астра Зенека“ за меѓународниот механизам за дистрибуција на вакцините КОВАКС, соопштија од Данската...

Дaнcкa ja пoвлeчe вakцинaтa нa „Џoнcoн и Џoнcoн“

Управата за јавно здравство на Данска ја потврди во петокот својата претходно одлука за повлекување од употреба на вакацината против коронавирусот на производителот „Џонсон и Џонсон“. Данска на почетокт од мај стана првата земја којашто ја исклучи од својата програма...

Данска ги отвори границите за Македониците, нема потреба од kapaнтин и двојни тестирања за влез во земјата

Данското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека земјите од портокаловата листа за ризик од Ковид-19, како што се Македонија, Албанија, Либан и Србија, се додадени на жолтата листа, откако државниот Дански институт за превенција и контрола на заразни...

Кристијан Ериксен излезе од болницa

Фудбалерот на Данска, Кристијан Ериксен, ја напушти денеска болницата во Копенхаген, една недела откако доживеа срцев удар на натпреварот против Финска на ЕУРО2020. Данските лекари на Ериксен му вградија уред со двојна функција, како пејсмејкер и дефибрилатор. Дваесет и деветгодишниот Ериксен...

(Фото) Емотивен момент на мечот Данска-Белгија: УЕФА и целиот стадион со поддршка за Ериксен

Натпреварот помеѓу Данска и Белгија беше запрен во 10.минута а целиот стадион заедно со играчите на двете репрезентации со аплауз му дадоа поддршка на Кристијан Ериксен, Данецот кој сѐ уште е во болница по колабирањето на терен од пред...

Белгија триyмфираше над Данска

Белгиските фудбалери ја победија Данска со 2: 1 во второто коло од групата Б на Европското првенство. Белгијците дојдоа до триумфот благодарение на пресвртот во второто полувреме и со нови три бода се пласираа во нокаут фазата. Торган Азар и...

Австрија гo поддржа koнтроверзниот закон за мигpaнти на Данска

Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер го поздрави данското законодавство за преместување на барателите на азил во трети земји додека се разработува нивното барање, нарекувајќи го „привлечен пристап“ за справување со миграцијата, и покрај тоа што Европската комисија...

Данска зaбpaни влез за руските навивачи за време на Европското првенство

На навивачите од Русија ќе им биде забрането да доаѓаат во Данска и да ја бодрат својата репрезентација на Европското првенство. Данска, која заедно со Русија е една од земјите домаќини на Европското првенство во фудбал, го забрани доаѓањето на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img