January 21, 2022, 12:52 pm

Нajнoвa cтyдиja cпpoвeдeнa oд 7 yнивepзитeти вo Велика Британија: Mлaдитe мoжaт дa имaaт cepиoзни oштeтyвaњa нa opгaнитe пo пpeлeжaн Koвид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Според истражување спроведено од седум универзитети во Велика Британија, младите хоспитализирани поради Ковид-19 се во подеднаква можност да им се искомплицира здравствената состојба како и на луѓето постари од 50 години.

Четири од 10 лица на возраст меѓу 19 и 49 години имале проблеми со бубрезите, белите дробови и другите органи за време на лекувањето, јави Би-Би-Си.

Студијата вклучува 73.197 лица во 302 болници во Велика Британија за време на првиот бран на коронавирусот во 2020 година.

„Пораката е дека ова не е болест што ги погодува само постарите лица и ранливите“, рече професорот Калум Семпл, кој го водеше истражувањето.

Тој додаде дека Ковид-19 не е обичен грип и дека се забележани компликации кај многу млади луѓе, а некои од нив имаат потреба од третман на оштетени органи дури и по прележана инфекција.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This