January 17, 2022, 3:07 am

НАТО и се зakaнува на Русија со „последици“ за Украина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, ја предупреди Русија да не применува сила врз соседна Украина по серијата неосновани тврдења дека Москва собира војници на границата.

Столтенберг рече дека наводното засилено руско присуство блиску до границите на Украина е нешто што е многу загрижувачко од многу причини, нарекувајќи го неиспровоцирано и необјаснето.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги исмеа тврдењата на Столтенберг, велејќи: „Движењето на нашите вооружени сили на нашата сопствена територија не треба никого да загрижува“.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This