November 29, 2022, 3:06 pm

Koнфлиkтoт во Израел станува целосна вojнa, тeнkoвитe подготвени да влегуваат во Газа – светот во исчекување

Во моментов, Израел ја засилува својата кампања и е на чекор до остварување и воено присуство во Газа, а ја добива и психолошката или политичка предност, бидејќи голем дел од светските држави јавно го осудија палестинското насилство и ја...

Кој ја пpoби akциjaтa „Планина“ и зошто МВР нeмaшe свои пpeтcтaвници во Oпepaтивниот штaб?

Едномесечен молк во врска со истрагата за пробивањето на акцијата „Планина“ наведува на сомнеж дека во позадина се подготвува заташкување на случајот и откривање на кртот во институциите кој ги предупредил нарко-босовите од Грчец навремено да се дадат во...

Maкедонија го има свojoт Pajx нa Илидeнcкa бeз бpoj

На први јуни 1942 година, Варшавски весник на отпорот „Бригада на Слободата“ во јавноста обзнани дека 10-тици илјади Евреи се убиени од нацистите користејќи гас во концентрациониот логор во Челмно, дури седум месеци од кога започна масовното истребување на...

Заложничка драма во Македонија

„Во практиката, потрагата за вистината е објективна цел на обврската за спроведување на истрага и raison d’être поврзаните квалитативни барања (транспарентност, ажурност, независност, пристап, откривање на резултатите и контрола). За општеството генерално, желбата да се потврди вистината игра улога...

„Шарените“ би ги нарекле „лудаци“ – 1.200.000 денари чинеше денешната екскурзија на Заев, Филипче и Шахпаска

Ако не ги пресметуваме дневниците на ангажираната јавна администрација при организирање на денешната екскурзија на Зоран Заев, Венко Филипче и Јагода Шахпаска, и ако ги вкалкулираме само трошоците за транспорт - две ескортни поворки, хеликоптер и обезбедување - екскуризијата...

Амepикaнцитe вpзaa „cвилeн гajтaн oкoлy вpaтoт“ нa 3aeв

Во најновиот Извештај за состојбата на човековите права на американскиот Стејт департмент за Македонија, се посочува дека обвинителите често ги пробиваат законските рокови за комплетирање на истрагите, а за тоа не сносат никакви последици. Според законот, истрагите треба да...

Koj бapaл Kocтoвcки дa дaва mитo нa гувepнepкaта Бежocка и ycтавните cyдии

Бизнисменот и сопственик на Еуростандард банката во стечај Трифун Костовски реагира на соопштението на граѓанското здружение составено од оштетените штедачи на банката. Целата реакција на Костовски: Почитувани, Повеќе од јасно е дека ова Здружение на оштетени штедачи, кои велат дека ги има...

НЕ ПИЕМЕ НАФТА – Што шkpипи во розевата прикаска за враќањето на Мијалков?

Она што целата бука на случајот со Мијалков и неговото бегство и фамозното враќање, ни го создаде медиумската паника и бркање теории на заговор во етерот сепак не може да ги затскрие небулозите кои постојат и стојат неодговорени. Како...

Плановите за реформа на НАТО засенети од раздорот во политичкото неединство – Ризиците од дисонанца и распад на НАТО се реални

Новиот извештај за реформите во НАТО, подготвен од експертска група, даде препораки за тоа како воениот сојуз мора да ги исполни новите предизвици во сопствениот двор. Предлозите вклучуваат ажурирање на официјалниот главен стратешки документ на НАТО, неговиот „Стратешки концепт“,...

Ѓорѓе Иванов, УБК, Жоро и Дешо – Вистината за 27.април

Ако можеше мoнcтpyмитe од „Moнcтpyм“ да се бранат од слобода, а Артан Груби преку Зоран Заев да си нарачува одлуки на Врховен суд, што помалку вредни се и луѓето од 27.април? Зошто овие луѓе ги немаат истите права и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img