(Видео)УНИВЕРЗАЛЕН ВОЈНИК: Започна тестирањето на најновиот борбен робот на Руската армија

Роботот „Нерехта“ не само што е успешен спој на војник и транспортер, туку и благодарение на нечујниот електромор може да биде и артилериски извидувач кој е во состојба да ги пренесува координатите на целите - пренесува Раша Бијонд   Тестирањата на...

(Видео)НАЈУПОТРЕБУВАНАТА ПУШКА ВО СВЕТОТ: Еволуцијата на офанзивниот автомат АК-47!

Прочуениот автомат „Калашников“ има претрпено извесни измени откако за првпат е претставен на јавноста во 1948 година. Тој прв модел всушност никогаш не дошол во арсеналот на советската армија. Имено, по првата партија полуавтоматски пушки АК-47 направени во 1948 година,...

(Фото+Видео)НАЈМОЌНОТО РУСКО СТРЕЛАЧКО ОРУЖЈЕ: Од „Самрак“ до „Шак“ од овие пушки нема криење позади ѕидови!

Руските производители на оружје на светската јавност ѝ го претставија автоматот кој „дупчи“ ѕидови и пушки кои го убиваат непријателот на растојание од 4 километри. Најмоќниот руски автомат За специјалните единици на Федералната служба за безбедност во 2017 година беше конструиран...

ПОЛУАВТОМАТСКИ 9ММ „КАЛАШНИКОВ“: Пиштолот кој никогаш не стигна во рацете на Црвената армија

Производителите на оружје го открија првиот автоматски пиштол што го произвел Михаил Калашников веднаш по завршувањето на Втората светска војна. Тоа е еден од потенцијалните пиштоли за високите офицери на Црвената армија. Слично на пиштолот АПС на Игор Стечкин...

РУСКИОТ СНАЈПЕР КАКО НАЈМОЌЕН: Против рускиот снајперски куршум (не) постои адекватна заштита!

Американските медиуми предупредуваат на високиот развој на руското снајперско оружје. Според американските воени стручњаци, во моментов во руските вооружени сили се наоѓаат три концепти на снајперско оружје кои претставуваат сериозна опасност по животите на американските војници. Американскиот портал „Национален Интерес“ пренесува...

(Видео)ВАКА ИЗГЛЕДА РУСКИОТ ВОЈНИК ОД ИДНИНАТА: Новото борбено одело за руската армија, претставено пред светот!

Руската војска во иднина ќе може да се пофали со најнапредните војници на сите времиња. „Ратник-3“ ќе бидеопремен со егзоскелетон и технологија која може да поднесе нуклеарна експлозија Русија веќе одмана не импровизира и ова воено одело од иднината е...

АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ НА 21-ОТ ВЕК: Руската војска го доби вториот целосен комплет на „Искандер-М“

Руската војска доби раскошен подарок – вториот целосен комплет на ракетната бригада ОТК „Искандер-М“. Главната доблест на ракетите „Искандер“ е тоа што летаат по непредвидлива патека; можат да носат и нуклеарни боеви глави, што Русија планира и да го...

(Галерија)ЧУДОВИШТЕ ОД АВИОН: Руските воздухопловни сили добиваат нов МиГ-31БМ кој може да нападне дури шест мети

Пресретнувачот е опремен со софистицирана електроника, радарска опрема и може да носи многу помоќни орудија. МиГ-31БМ има можност за симултано следење на 10 мети, а може да нападе 6 мети одеднаш. Според тест пилотите, борбениот потенцијал на новиот авион е...

„КАЛАШЊИКОВ“ РАБОТИ ПОД ПОЛНА ПАРЕА: Најголемиот произведувач на оружје претстави нови пушки и вооружени комплекси!

Бројот на нарачките толку расте што концернот „Калашњиков“ ќе прејде на работа во три смени и ќе го зголеми бројот на вработени за 30%. Во последните неколку години оружарскиот концерн кој влегува во корпорацијата „Ростех“, преживува длабоки структурни реформи,...

СВД „ДРАГУНОВ“ УСПЕШЕН И НА -50 СТЕПЕНИ: Само руско оружје може успешно да функционира на -50 степени!

Во климатските простории на фабриката ''ЦНИИточмаш'' е тестирана издржливоста и работната температура на руската снајперска пушка СВД „Драгунов“. Во услови на екстремни промени на температурата и влажноста на воздухот, се очекува оваа пушка да биде во состојба успешно да испука...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img