Грчки протести, македонски проблеми. Десетина дена граничниот премин Евзони – Богородица е блокиран поради штрајкот на тамошните земјоделци, кои се незадоволни од најавените даночни и пензиски реформи. Нивниот начин на решавање на проблемите, преку отсекување на главните сообраќајници и...

УШТЕ ЕДНА ЛАГА ЗА „БРИЛИЈАНТ“: Мите Брилијант продолжува да ја манипулира јавноста!

Изјавата на Мите Николов, сопственикот на компанијата Брилијант, која ја даде минатата седмица за дневниот весник Вечер, сепак излезе дека е лажна.   Порталот Журнал, разговараше со еден од бившите вработени во оваа фирма, кој сакаше да остане анонимен, ги потврди...

КУПЕТЕ СИ МЕРЦЕДЕС ПО БАГАТЕЛНА ЦЕНА: УЈП распродава автомобили и други движни и недвижни ствари по „багателни“ цени!

Управата за јавни приходи објави оглас за продажба на движни и недвижни ствари. Се продаваат автомобили од марките мерцедес, ФИАТ, ситроен, форд… На листата на работи за продажба се и стан, гаража, компјутери, принтери, томографи и фритези. Аукцијата е закажана...

ШПЕКУЛАЦИИТЕ ТОЧНИ: „Брилијант“ пропадна, вработените отпуштени, фирмата увезувала срспко масло за јадење со екстра-низок квалитет!

Шпекулациите, сепак реалност. Македонската компанија за производство на маслото за јадење „Брилијант“ е компанијата која што го увезувала српското масло за јадење со низок квалитет. Во текст објавен на 28.12.2016 година, беа отворени сомневања дека една македонска компанија за производство...

НЕКВАЛИТЕТНО МАСЛО ОД СРБИЈА СЕ ПРОДАВА ВО МАКЕДОНИЈА: Пазете што купувате, Македонските производи се секогаш подобар избор!

Во текот на последниве неколку месеци, во јавноста поминува информацијата за увоз на неквалитетно масло за исхрана, кое од Србија влегува во Македонија. За гласините да бидат пореални допринесува и фактот што истото српско масло е вратено назад во Србија...

Бензините поскапи за 2,5 денари, дизелот за 3 денари

Бензините и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 денари за литар, а цената на дизелот се зголемува за три денари, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, ЕУРОСУПЕР...

ТУТУНАРИТЕ ЗАДОВОЛНИ ОД ОТКУПУВАЧИТЕ: Постигната задоволителна цена

Тутунарите годинава задоволни од цената и од текот на откупот на тутунот. Вкупно 6.040 тони тутун или над 30 отсто од очекувањата за годинашната реколта се откупени заклучно со 3 декември или за неполни три недели од почетокот на...

СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ЕДНОГЛАСНИ: Инвестираме поради добрата бизнис клима и поддршката од Владата

Три нови странски инвестиции во Македонија за 500 вработувања. Лидер.мк ексклузивно дојде до плановите на три големи компании кои донесоа одлуки да вложат во земјава, да отворат нови капацитети и фабрики, да почнат производство. Лидер дознава дека индиската компанија „Малхотра“...

ОД НОЌЕСКА НА ПОЛНОЌ ПОЕФТИНУВААТ БЕНЗИНИТЕ И ДИЗЕЛОТ: Малопродажните цени на бензините и на дизелот од ноќеска на полноќ се намалуваат за три денари...

Се намалува и цената на мазутот и ќе се продава по 21,947 денар за килограм. Малопродажните цени на бензините и на дизелот од ноќеска на полноќ се намалуваат за три денари од литар. Според oдлуката на Регулаторната комисија за енергетика, „евросупер...

СЕ ИНТЕНЗИВИРА ТРГОВСКАТА СОРАБОТКА СО РУСИЈА: Оваа година речиси 40% зголемен извоз на Македонски производи во Русија!

Македонска – руска стопанска комора и „Македонски дом“, деловен субјект од Руската Федерација денес (9.11.2016 година) во Скопје потпишаа Договор за соработка. На документот своите потписите ги ставија Ѓорѓи Дика, претседател на Македонска-руската стопанска комора и Инна Владимировна Жарова,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img